nairaland NAIRA NAIJA NEWS BLOG: best blog in nigeria africa for breaking NEWS, sport news, gossip , information, leak ( leaks ), info about entertainment , events , promo, fashion, style ( make up , dressing, fittness ) articles , foreign updates, political analysis ( pdp, apc, world partiies ( party ) global politics, how to ( how-to ), photo ( photos ) jokes, accident , health tips ), hotel listing, competiton results, school listing, 


  • Latest News

    Tuesday, March 17, 2015

    FULL LIST : DELTA STATE CIVIL SERVICE COMMISSION RECRUITMENT INTO THE DELTA STATE CIVIL SERVICE SHORTLISTED CANDIDATES Please find below, the shortlist of candidate







































    Page 1 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng DELTA STATE CIVIL SERVICE COMMISSION RECRUITMENT INTO THE DELTA STATE CIVIL SERVICE SHORTLISTED CANDIDATES Please find below, the shortlist of candidates who applied online for recruitment into vacant positions in the Delta State Civil Service in response to the advertisement made by the Civil Service Commission in December, 2013. S/NO NAME QUALIFICATION REMARKS 1. OGUMA AKPOWEVWE ND 2. NIKOMOSHINA EDNA HND 3. OSIETA ROSELINE HND BANKING & FINANCE 4. KPOHRAROR VIVIAN ELOHOR B.L.S. LIBRARY SCIENCE 5. BORO EMMANUEL O. B.SC. PHYSICS/ELECTRONICS 6. EKPRUKE ONOME B.A. (ED) MUSIC 7. ATANO PETER LLB, BL. 8. UYOFOR JUDITH AFOKE B.SC. ANIMAL SCIENCE, MA IN MGT (HUMAN RESOURCES) 9. EDJERE EMOEFE B.SC. GEOLOGY 10. DUGBO OKE NCE ENG/SOC. STUDIES 11. DUGBO PRINCESS LLB. 12. OVIOGBODU AUGUSTINA MED. LAB, ASST. CERT. 13. OGHOGHOMEH PECULIAR B.SC. BUS. ADMIN 14. KOTOR EFE ANITA B.SC. MASS COMM. 2.2 15. MRAKPOR UDU AARON HND MECH. ENGR. 16. EKPIWHRE DERICK B.SC. POL. SC. & PUB. ADMIN. 17. AGUONIHO RHODA HND BUS. ADMIN. 18. DJEBAH FELIX B. ENG. (AGRIC. ENGR.) 19. AVWEROMRE JULIE O. NCE 20. KEKEJE PAULINA HND BUS. ADMIN. & MGT. 21. JOHN C. ASINDI 22. MS. OKOCHA CHIZOBA 23. CHARLES ONWUDINJO 24. UBAKA CHUKWURAH B.SC. 25. JUDE UGBECHE 26. AVERE ROSE ELO 27. OBODO HENRY 28. ROSEMARY ONYEOBI (MRS) 29. GOZIEM OBIORA EBO 30. NGOZI MORAH 31. OSORO OGHENETEGA TINA 32. UFUOMA PHILIP OVWIGHOSE HND 33. ABEGBE ROBINSON B.SC 34. BAKUMO JOY OYNKRO 35. YINGI TARE 36. MR. PENSION ELOHO IDIODI 37. MISS ANITA LAJU METSEAHAVON 38. EMAKPORUENA OGHOGHO Page 2 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 39. OGHALOMENO ONONEME 40. AYOMAH ESE 41. EDIRIN ARUOKPAE 42. ORIGHOYEGHA OGHENEKEWE LLB, BL. 43. EJAKPOVI NURUDEEN 44. IJEOMA OKONTA 45. CHARLES EKPOH EWERE 46. EDIRINVERERE EMEKPE 47. OGHENEBRORHIEN ALFRED 48. BLESSING OKE ATUNU 49. MRS ALICE MUKORO 50. UJUMADU NKECHI PHILOMINA 51. MAUREEN UNOMA NWAJEI 52. OSSAI SCHOLAR ONYEKA 53. MRS. LILIAN OJOLUM 54. FRANCIS ZIAKEKE GANAGANA 55. PETER ADIWE I. 56. RITA EHIAGEHLE ENODEH 57. MRS. LILIAN AZAKA 58. ONUWA PEACE UKPE 59. ASINI OYOVWE 60. HELEN EBIJUWA 61. OGHENEKEVWE OMONIGHO 62. IFECHUKWUKWU NTOSI 63. EMMANUEL EBOH 64. ISIOMA JOSEPHINE ONOCHIE 65. OHWERHI MUDIAGA M.SC. ENVIRONMENTAL MGT. 66. AKPOTU OTITE RAWLINGS 67. NDEKWU MAXWELL CHUKWUNOSO HND 68. UGBAH PHILIP EMENIKE 69. EBBAH PROGRESS 70. HENRY CHIGOZIEM ONOCHIE 71. ANTHONY EMEKA UGEH 72. UFUOMA JEREMIAH OKPOKO 73. MRS. RUTH MOVIE IKARIA 74. AMAKA IWEZUE CHRISTIANA 75. EUNICE MBAH 76. UDEMIOBONG BENJAMIN ESSIEN OKIEMUTE 77. AKPOROBARO EMMANUAL UWOMANO 78. DAUBRY FUNEBI 79. NARUBO BEKES 80. ANTHONY ADIWE I. OND 81. ASMAH SARAH TORITSEJU 82. EDUKUGHO TUOYO B.SC. 83. NWAEZEIGWE DIDI PATIENCE 84. AGEH CHRISTOPHER OBIAJULU 85. NDUOKWU GODSPOWER 86. OSSAI NDIDI JIM 87. EJIE UGOCHUKWU ROMANUS B.SC. 88. DICKSON EJUKONEMU 89. ODENEMA OGHENERHIEVWUNU Page 3 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 90. MAFUVWE EJIRO MAUREEN 91. AFESUKU K. O. JONATHAN 92. IKEM JAMES B.SC. 93. NGOZI CYNTHIA OCHEI HND 94. TAMARAPRIYE GOMEROMO HND 95. RHODA NYEROVWO GEORGE 96. FESTUS DOGENE 97. GLORIA AYORE 98. SOLOMON AFORIGHO 99. ORITSEMOLAGBEMI TEDEYE 100. CHIBUZOR UGEH 101. AGABA CAROLINE OGHOGHO 102. ORIERO OGHENEKOME 103. OWEH IFEKACHUKWU 104. MACAULAY AMAKA 105. EDEKI OGHENETHOJA VINCENT 106. EKACHILI CHINEDU RITA 107. MRS. NKECHI ETHEL ASIDI 108. MRS. EUGENIA NKEM CHUKWURA 109. ENIFOME OKUMOR 110. IGHOVERIO EWOMAZINO PHYBIAN 111. IKEDE OGHENEKIOJA TRICIA 112. OTAOTU OTAOGHENE ELOHO W. 113. ORIEJE ADHEZOR 114. OKAFOR NNENA 115. ONOS ODI ABIEGBE 116. EKASHILI ROSE OMENEBELE 117. IKANONE ENDURANCE B.A. FRENCH 118. AMBROSE OJEH 119. OREVAOGHENE FERIFE 120. OMOZUE OGORUBA 121. AMANDA OMENA ANTHONIA 122. MR. MOEMEKA CHUKWUEKWU 123. MISS OKELUE LAURA KENECHUKWU 124. EMEKA IJOMAH 125. ANTHONY EDDOH 126. TOBI EBIFUOBO 127. CHEKWUBE CHUKWUMA 128. IGWE HAPPY 129. FAITH O. ONYEUKWU 130. EMETULU CHUKUKA 131. MUOKOLO ISHIOMA HILDA 132. CHIME ISIOMA 133. KORUMENE PATRICK 134. DIBIA ANTHONY EFEDUA B.SC. POL. SCIENCE 135. EMMANUELLA OKWUOSE 136. AUTONIETE EGHAGBA 137. AEIBEJI ORITSETSEYISAN 138. OMASAN AFEJUKU 139. OGISI BLESSING 140. ESTHER ASHIBUOGWU OND 141. CHARLES U. ADIWE B.SC. MASS COMM. 142. ETE FAITH UKUBEYINJE B.SC. ACCOUNTING 143. OKONKWO AZUBUIKE TONY B.SC. POL. SCIENCE 144. KURTIS OHWOFASA IGBAKPA Page 4 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 145. FRANKLIN OGOCHUKU 146. VIVIAN OGALA 147. IFEOMA ANIUKWU (MRS) B.SC. BUS. ADMIN. 148. OHWARIOVBE UFUOMA B.SC. (CHEMISTRY) 149. JETEVU GEORGE ETERHISA 150. GLADYS MALOBI OKOLIE B.SC. ACCOUNTING 151. EDEGBELE NEBURAGHA KATE 152. EJUYAOVIE MARVIS 153. OBIAJULU EMINA 154. ARHUERE UBIRI 155. MR. SOLOMON OBAREKI 156. UCHE NWOSISI 157. MR. UNUSOTAME OKIEMUTE 158. ONOKPASA EMUEJEVOKE THOMPSON 159. EDOCHIE MARYROSE EBERE 160. EMEKA UBIDO 161. GBUDU WILLIAMS 162. OKOLOSI MATHEW 163. MISS AYOMAH ESE HND BUS. ADMIN. 164. AKPOGHE, F. TRACY 165. ONAJITE IDISE 166. IROGBO OWATA 167. ANTHONY ONAKORERE 168. OMIRE TRACY EBURAJOLOR 169. ORUBOR IFEANYI 170. EMESOM MARVELLOUS ONYEACHOLEM 171. OBUROH ALEX FUMI 172. VICTORIA AKPEZI IKEDE 173. ESE ESTHER ENAJEMO 174. EDAFE MARK SIAKPERE 175. AGHOGHO ERHIMU 176. ETEBE DIANA OGHENEKOME 177. UDUBRA FRANCIS 178. FELIX, S. T. OKOTIE 179. MARGRET BIOSE 180. OTERI FLORA AKPOVONA 181. OGHALE OKPAKOVWODO 182. SINEBE RUKEVWE ERUJAROH 183. OHAI AMAECHI JOSEPH 184. OKOCHA EVELYN ANWULIKA 185. ODUM NDUKA MICHAEL 186. MRS. FELICA NGOZI ODUM 187. ONGURIYE YVONNE LL.B 188. AKPOYIBO OBUKE JULIUS 189. CHIDINMA IDUEGEDI 190. OBOKPARO IDU 191. OBARA OKEZI 192. VIOLET EDOZIEN UGEH 193. FRANCISCA IGOROJE 194. MRS. ALIKA PRECIOUS 195. MRS. OGHOMITSE EJAITA PRECIOUS 196. OKPOBRISI JOEL ONOWHOGHENE 197. OKORIE BRIGHT 198. NWAOLISA GLORIA 199. UYERI VICTORY 200. UBARA OGHALE ELO Page 5 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 201. EBO ONORIODE IRENE 202. IGHOTA OROWO GLORIA 203. ATAGANA EUGENE EWOMAZINO 204. ONOMASE ONOME 205. EGAJIVWIE FAITH 206. ANYAMELE ZELIBE A. 207. ILOBA OLISAJINDU M. 208. AGOKEI SOPHIA 209. AKOMENO OMOKAILI 210. ODIA GOODLUCK 211. OJABUNO UFUOMA 212. MEKAKO EJIRO BSC ACCOUNTS 213. NNAMDI C. OFILI B.A. POL.SC./GEOGRAPHY 214. ASHIBUOGWU IMMACULATE IFEOMA B.SC. ESTATE MGT. 215. ASWULI OGBOGU B.ED ENGLISH/EDUCATION 216. GABRIEL BENJAMIN B.SC.MATHS 217. NDILI CHIKE B.SC. BUS. ADMIN. 218. ESUZOR UGOCHUKWU B.SC. ACCOUNTING 219. ERHIAGANOMA ENUOBO B.A. POL. SCIENCE 220. NGOZI JULIA MUBUOGWU B.ED. HOME ECONS/EDU. 221. OKOKO EMEKA PAUL B.TECH. (ELECT. ENGR.) 222. NWANGUMA NNAMDI ANTHONY B.SC. MARKETING 223. PHILIP OKONKWO B.SC. MICRO BIOLOGY 224. ESEKA LOVETH INFLUENCE B.SC. SCIENTIFIC 225. CLEMENT MOBUOGWU B.SC. SOC. SCIENCE 226. GBOGIDI PHILOMENA BA HISTORY 227. HOPE OKE IJEBU B.S. PHYSICS/ELEC. 228. YENRHO EVUARHERHE B.SC. ANIMAL/ENVIRONMENTAL BIOLOGY 229. TEGA EVUARHERHE B.SC. (EDU) GUIDANCE/ COUNSELLING 230. UTUEDOR EJIYERE B.SC./M.SC. ECON 231. OVIE-WHYSKEY EFE 232. OSHEVIRI MINE B.ED (ARTS/ED) 233. NWUTU MAUREEN 234. ONOKURHEFE CLARO 235. AVWEMORUE OMONIGHO BAYO 236. OGHENEVWEDA OBARO 237. MARUREEN CHIZOBA OKOCHA 238. CHRISTIANA OSERUWENSE EDEWOR LL.B 239. ANTHONIA ITIVEH B.ED. EDUCATION 240. ODUKUYE MARGARET 241. OCHUKO MONICA 242. OGBODU BEST 243. JANNICE OGHENEKEVWE ORIGHO 244. MRS. AGHOGHO OYOVWEVOTU ORIGHO 245. OGHENEKEVWE UNUTAKUNU 246. VERA AKPOKINIOVO 247. OGHENETEGA ARIKORO 248. AUGUSTUNE OKOBOSHI 249. EJIROGHENE RUTH IGINIAMRE Page 6 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 250. RHOGHO OTAVOTAYE HENRY 251. MRS. FLORENCE KPEDI 252. CYRIL EJIROGHENE ILAYA 253. PATRICIA IFEANYI OKONJI 254. BERNARD BENAEBI EDOYANBO 255. NWAWOLO IGWEBUIKE 256. JOHN OBARO 257. OSHEVIRE ONOME LUCKY 258. EDIRI KPORON 259. OHWOFASA STEPHEN ONOME 260. BEVUGHE ABIRI 261. EDJO OGHENEKWVWE 262. UNUNNA ISIOMA O. 263. TEBU ALEX HND ANIMAL SC. 264. UKEGBAEWORON BAWO B. ENG. MECH. 265. EGUANDO TEMISAN B.SC. ACCTS. 266. EDEWOR MARY JANE B.A. MUSIC 267. OKERIENTIE EUNICE B.SC. CHEMISTRY 268. EJUWA BENJAMIN B.SC. MGT. 269. TETSOLA GBUGBEMI AGNES B.A. LINGUISTIC 270. AJUI AYOMI STELLA OND URBAN & REG. PLANNING 271. DIDEN TORISTESAN B.SC. BUS. ADMIN. 272. BARCOSSEIGHA GRIKPA B.SC. COMPUTER SC. 273. AMAGADA PETER B.SC. COMPUTER SC. 274. URUEYE JULIET B.SC. ACCTS. 275. IYERE OMONO RITA B.SC. BUS. ADMIN. 276. OMAGBEMI AUSTIN B.SC. COMPUTER 277. ONUWAJE OMATSEYE B.SC. MASS COMM. 278. TOSANBAMI PESSU B.ED. 279. FREGENE ANTHONY B.SC. CHEMISTRY 280. TETSOLA HOPE O. B.SC. ED. MATHS 281. SADAH E. B.SC. MATHS 282. EDUN JOYCE EYITEMI B.A. ED 283. OMAGBEMI SIMEON B.SC. BUS. ADMIN. 284. BELEFIA EDESIRI B.ENGR. 285. OKOTIE JOHN B. LIB. 286. AGHAGHOVBIA KINGSLEY B.SC. ECONOMICS 287. OMAJUWA SAMUEL OGHENEVWEGBA 288. AYINI URUEMUESIRI B.A. LIT. 289. AGHAGHOVBIA RODA B.SC. BUS. ADMIN. 290. ARIMITAN JULIET NHD ACCTS. 291. UYOH ESEOGHENE M. B. ENGR. 292. TETE GREG JITE B.SC. IND. MATHS 293. UNUGAR E. STEPHANIE B.SC. ACCTS. 294. UMUKORO BRIDGET B.SC. AGRIC. 295. INIKORO ANTARI B.SC. POL. SCIENCE 296. ODJEGBA O. CLEMENT B.SC. ECONOMICS 297. DAFE KENNET OVAKPORAE B.SC. CHEMISTRY 298. IYIOLA ADAMS OVIE B.SC. POL. SCIENCE 299 AFIGOD CYNTHIA B.SC. SOCIOLOGY 300. ODUMA UMARCHILE B.SC. BUS. ADMIN. 301. AKPATA EMUDIAGA OND 302. OBAGBINOKO O. ESTHER B.ED 303. AVWIRI ERHIWO B.SC. ECONOMICS 304. IRIYOVWERI HANNAH OBIANUJU B.SC. SC 305. ODIASE ONYEKA A. B.A THEATRE ARTS 306. KOGWUO HENRY VET. MED. DVM. Page 7 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 307. ALEKWE IKECHUKWU B.SC. AGRIC. 308. ONWUSAKE JUDE HND ELECT/ELECT 309. OGBE EMMANUEL B.SC. AGRIC. 310. IYAWA KINGSLEY B.A. LIT 311. EJIOFOR FRSANCIS B.SC. ECONOMICS 312. OBEYE PATRICK EWERE B.SC. COMP. SC. 313. NGOETENU LUCKY B.SC. HOME ECONOMICS 314. OKAGBARE MABEL B.SC. CHEMISTRY 315. NWACHUKWU MERCY ANWULIKA 316. ADAMS A. (MRS) B. (ED) 317. ADARENO KINGSLEY B.SC. BUS. ADMIN. 318. MODURE FAITH B.ED 319. EWERE OFUAGBON OND MASS COMM. 320. MEGBULUBA A. B. LIB. 321. BOYO JUDITH B.SC. BUS ADMIN. 322. LAWURU OMAGBEMI B. ENG. (PETROLEUM) 323. JOHNSON JUDITH B.SC. BUS. ADMIN. 324. DEDEKUMA BEMIGHO B.SC. BUS. ADMIN. 325. WEYINMI ALERO B.SC. BUS. ADMIN. 326. ENEWE OFEORITSE B.SC. MICRO BIOLOGY 327. MENE TERRY B.A. LINGUISTICS 328. ATSENUWA K. O. B.SC. BUS. ADMIN. 329. KOMA AMORIGHOYE E. B.SC. PHARM, SC. 330. INNONE VIVIAN B.SC. LIB. SC. 331. OGBITSE BOSE B.A. LIB 332. DAIBO EWARAMI B.ENGR 333. BEGHO ORITSEDERE B.SC. SOCIOLOGY 334. ORITSEGBUBE RAHAMAN B.ED 335. ARIOMERE EGUSA UROWEYINO HND MASS COMM. 336. OGEFERE IROROH HND FISHERIES 337. CASSANDRA AKPOTURI E. B.SC. BUS. ADMIN. 338. EDAH OGHENERUO B.SC. BUS. ADMIN. 339. JESSA VERO B. ED 340. OMEIFE NKIRUKA F. B.SC. INT. REL. 341. ASAMA OTSEMAYE B.SC. POL. SC 342. ORITSEMUGHO DORCAS B.A. LINGUISTIC 343. IWEGBU EYITUOYO SC. 344. EDAREWO TRACY MARY B. LINGUISTIC 345. ORITSEJIAFOR TEMIWUMI B.SC. LAB 346. OYIBO OWWAMIYEMI B.ED 347. EGERE UFUOMA B.SC. ACCTS 348. OKURO ONOSEME B. PUBLIC ADMIN. 349. AWANA E. LLB. B.L. 350. BAZUNU AGHOGHO J. LLB. B.L. 351. EBOH EMMANUAL B.SC. GEOGRAPHY 352. EMOEFE OJIYOVWI 353. OKORODUDU JOSEPHINE B.SC. HEALTH 354. EDE MARIA B.A. FRENCH 355. OMATSEYE EMMANUEL 356. EYETSEMITAN LUCKY B.ED AGRIC 357. ERIKPARA TUOYO B.SC. POL. SC. 358. ABGOGHOROMA OBAFEMI B.ENG. 359. IDUDUN OMASAN B.ED. MATHS 360. NIKATSEKPE TETSOMA OND HEALTH TECH. 361. DIGUN ELIZABETH OND HEALTH TECH. 362. OBUROH EYITEMI JOYCE B.SC. POL. SC. 363. TETSOLA OMASHOLA B.SC. PHYSICS 364. ARENYEKA OLUDEWA B.SC. BUS. ADMIN. Page 8 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 365. AGWANA UFUOMA B.SC. POL. SC 366. IRIBIRI IJEOMA B.A ENG & LIT STD 367. AGHWARITEFE R. B.SC. SOC. 368. AKPOCHIMORA TIMOTHY B.SC. MATHS 369. DR. ERAVOVOKE OCHUKO O. MBBS 370. IYOBOSA C. OGEDEGBE B.ED 371. AHWE MARIA OGHENEKEVWE HND HEALTH TECH. 372. AWHETEFE URUEMUESIRI B.ED 373. OGBAKPAH EMMANUEL O. B.SC. BIOCHEM 374. OKOM FESTUS BA POL SCI 375. ISHAKA EFE B.ENG. MECH. 376. NIKORO LOVETH ANIOMAGWA B.SC. MASS COMM. 377. OVIA SAMSON HND 378. EGEDE GODSWILL LLB. BL. 379. EZE OBIAGELI LLB. BL. 380. YEWANDE NWANBUDIKE B.A MASS COMM. 381. OKONMAH CHINEDU HND BUS. ADMIN. 382. AGABU NKECHI B.SC. POL. SC 383. OPONE CLEMENTINA B.SC. BUS. ADMIN. 384. OGBAKPAH OJEVWE 385. OMEH AUGUSTINE JEMINE B.SC. BIOCHEM 386. AGBUKAN AWELE ANABEL HND ESTATE 387. OKONTA EMMANUAL B.SC. IND. MATHS 388. ODEBALA ONAJITE AJAYI B.SC. BUS. ADMIN. 389. UFUOMA IRODO LLB. BL. 390. ETCHIE TUOYO B.ENG PETR. 391. AGBUDE DOROTHY B.A. ENGLISH 392. AGWARE HOPE 393. LAMIDI MAY TEMITOPE 394. OKWEGBE ESE VERA 395. AIGBEDION EJOVWOKE B.SC. PUB. ADMIN. 396. OGBE EGUOND B.SC. ECONOMICS 397. ADJEKPIYEDE EYIMOFE LLB. BL. 398. OKOLIE AZU BUS. ADMIN. 399. AWATEFE (MRS) B. ED 400. OJOKO BEATRICE BENSON B.SC. MED SC 401. BAYOKO CONRAD B.SC. SOCIALOGY 402. OKORODUDU DESMOND OBORATAVBE HND 403. EDE EJRIO QUEEN B.ED 404. EBOH MARY B.SC. PLANT SC 405. AZI GODWIN B.IND. MATHS 406. EBURAJOLO TRACY OMIRE B.A. INT. REL 407. PHYSICALLY CHALLENGED 408. EFE OHIMO B.ED 409. EGUANDO O. B.SC. 410. ONWULI PROMISE 411. ETUWEWE OSAN ANTASHA NCE AGRIC. 412. OKIA RUSSEL B.SC. (ECONS.) 413. OMONEUKARIN OTSOGWA NCE 414. ANAEROBE ALERO B.ED. 415. BOYO OLUDENA B.SC. POL. SCIENCE 416. AWATEFE ONOME B.A. FRENCH 417. EVELYN ERUBU BOYO HND BUS. ADMIN. 418. OKHIRAI INOMI JOYCE B.A. MASS COMM. 419. EYIKINMIAGHAN, BESIDONE B.SC.COMP. & STATISTICS 420. MADOQUE ODAFE GABRIEL OND COMP. ENGR. 421. EDOSA OSARUMWENSE LLB. BL. 422. ERICA OGBOGBO B.SC. ECONS/EDU. 423. DEDEKUMO CHRISTOPHER B.SC. ESTATE MGT. Page 9 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 424. HEBREW ATAINE HND BUS. ADMIN. 425. ODIBELI ABRAHAM LLB, BL. 426. EBIRENEYI .O. TESSY B. MASS COMM. 427. ABIOLUWAJU ESISI B. ENGR. 428. SARAH OMOYIBO B. AGRIC. 429. OSAMEKE SANDRA NCE BUS. ADMIN. 430. EBOAGWU, PAUL B.SC. POL. SCIENCE 431. NWOKOLOH GIFT B.A. LINGUISTICS 432. ORIJEDJE FRIDAY B. SC. MARKETING 433. JIBONOR EMMANUEL B. A. ART 434. UKOH OSHENOVO BLESSING B. ED. 435. OBAYENDO ISIOMA ABI B.A. LINGUISTICS 436. NANNA EVIS ANINO B.SC. BUS ADMIN 437. OKONTA ANTHONY ONUWA B.SC. ECONS. 438. AGBEYEGBE PUREHEART 439. PESSU FLORENCE M.SC. PH.D. 440. OKONKWO OKELEKE AUGUSTINE B.SC. ACCOUNTING 441. AGHWARITEFE REBECCA B.SC. SOCIOLOGY 442. TEJERE IDEHEN HND 443. EHIKWE TETSOLA B.A. LIB. 444. EGEDE LUCKY B.SC. AGRIC. 445. PEMU ROLI 446. OMIZU JOYCE B.SC. ECONS. 447. ATUIKENE ATORIOMEYINTSE 448. OKU MAUREEN 449. OLIGIDA PATRICIA B.SC.ED. 450 OJEI PRINCEWILL WILSON BSC. MICRO-BIOLOGY 451. NKEM NWAKWO BED REGIONAL PLAN & GEO 452. OKONTI JULIET BA EDU 453. MRS. VICTORIA ORIOKO B. SC. ECONS. 454. MRS. ANGELA BUKOLA SAMEDE B. SC. SOCIOLOGY 455. MOKA ELUE .S. B.A. ENGLISH 456. AVEMETU JAPHET B.SC. CHEMISTRY 457. ONOSU BLESSING ESE B.SC. ED. 458. AKPORAIVI FAITH HND BUS. ADMIN. 459. ONYEBUKE OZIOMA MARANATHA B.A. INTER. STUDY 460. SHAGUOLO, KOVOTAYE B.SC. (HONS.) MICROBIOLOGY 461. EBOMA ROSELINE B.SC. AGRIC. 462. OBOMEJERO PRECIOUS B.ED. 463. OLISENEKU, G. O. B. SC. ACCTS. 464. EBERE USHI B.SC. DATA PROCESSING 465. IJOMA UCHENWE IGWOKU B.SC. MARKETING 466. ADUFI OLISE OND TECH. 467. ONEJU MOFE B.SC. ED. 468. TEBU HAPPY B.SC. ACCOUNTING 469. BENJAMIN MAYOR B. SC. ECONS. 470. EDEMA SAMSON B.A. ENG. LANGUAGE 471. ANWULI ISOMA MARIAN B.SC. IND. RELATIONS. 472. EWERE, A. OMORDIA B.SC. BIOCHEMISTRY 473. JOY ANWULI ODOGBILI B.SC. ECONS. 474. IZU NGOZI JENNIFER HND MASS COMM 475. AFFE EJOVI UTIENYI B. ENGR. 476. EGBO JULIET IFEOMA HND ACCOUNTING 477. AZINO EGONA B.SC. ESTATE MGT. 478. EBULU SUNDAY OND 479. OSAKIOYAWN PROMISE IZEGBU B.S. GOVT. & PUB. ADM. Page 10 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 480. PATIENCE ISISIKOELU ONYIJEH B.SC. ACCOUTING. 481. KARRIAH MARVELLOUS OSEMEKE B.SC. ELECT./ELECT. ENGR. 482. AMEDE NOBERT NDUBISI B.SC. ACCOUNTANCY 483. OKHAKUME LUCKY JUNIOR B.SC. AGRIC (FISHERIES) 484. ISIDAEHOMEN JENNIFER JOY B.SC. GEOPHYSICS 485 AGORI FRANCES B.SC. MASS COMM. 486. AUNTA EJOVWOKE B.SC. T. PLAN GEOGRAPHY 487. ESHALOMI HENRIETTA OMONIGHO B.A. RUSSIAN 488. ATANARUNO VICTORA KPARO HND MASS COMM. 489. IDJIGHERE OKE HND COMPUTER SCIENCE 490. AKPOVWOVWO LAURA B.SC. POLITICAL SCIENCE 491. ESAMAGU CHRISTOPHER O. B.SC. MATHS 492. OYOROKO OCHUKO KENNEDY B.SC. ARTS 493. ODIETE ERUMURANA YVONNE B.SC. GOEG/REG. PL. 494. OYIVBI EMUOBOR ANGELA B.SC. HUMAN PHYSIOLOGY 495. EBOIGBE ALMA TITILAYO B.ENG. (ELECT/ELECT) 496. ESHALOMI URUEMU HND MECH. ENG. 497. AGBOBA ONORIODE ANTHONY BLS LIB SCIENCE 498. FUKOR GREGORY B.A PHILOSOPHY MBA ADM 499. SEMITEJE ELOHOR BERNICE B.SC. SOC. STDS.(ED) E.E. 500. OKUMA CLEMENT B.SC. GEOGRAPHY REG PLANNING 502. ORORHO ESE WALLACE ND 503. OGBORU UFUOMA B.A. FINE & APP. ARTS 504. EBOIGBE CHIDINMA B.SC. LIB SCIENCE 505. OTOBO VICTOR B.ENG. (ELECT/ELECT) 506. ASIEMO OGHENEKOME OND BUS. ADMIN. 507. AKPOJARO EJOVI B.SC. PHYSIOLOGY 508. OGEH OGHENEKARO OMONIGHO B.ENGR. MECH 509. OHWOFASA GLADYS OJIREWHE B.SC. LAB (PHYSICS ELECT) 510. OGHENEKARO BRUME B.SC. (ED) SOC. STDS 511. EKA OGHENEMERE CHRISTOPHER B.SC. ECONS 512. OMASORO JOY (MRS) NCE MATHS/COMP SC 513. OGBAKPAH SIMPSON OGHENEYOMA B. ECONS 514. EJUMUDO PATRICK UGOFURE HND BUS ADMIN/MGT. 515. KANWEI OYINLAIYEFA A. (OKOH) MRS) B.SC. BIOCHEM 516. NDIKA THELMA B.ENG. 517. EKPRUKE GRACE OKEOGHENE B.SC. ACCTS 518. EBOIGBE WILLIAM HND COMP. SCIENCE 519. EFEKEMO TEBEFIA JEFERSON B.ENG. MECH. PROD 520. ETAFERI LUCKY HYACENTH B.SC. ECONS STATS. 521. ISIDAHOMEN EVELYN B.SC. ACCTS 522. ASENIME ANGELA OMOSEFE BSC LIBRARY INFORMATION 523. IJEH OSARO WILSON B.ENG. 524. ORUGBO OJEME B.A ENG. LIT 525. MILEA OBUKOHWO ROSEMARY 525. OMOJEVWE UFUOMA HND MECH. ENGR. 526. UKU OWUORITSE ANGELA BSC. MASS COMM. 527. UBOGUN AKPEVWEOGHENE JERALDINE B.SC. BOTANY Page 11 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 528. LOTOBI DUMEBI B.ED LIB INFO. 529. IKE ASHIEY OWOTUGA BA. ED REL. STUDIES 530. ITIE ERIMEYOMA B.SC. AGRIC. ECONS 531. OSSAI OSANEBI B.SC. GEOLOGY 532. ODIBO BRENDA NKECHI (MRS) LL.B B.L 533. ONOMAKPOME ESEOGHENE .A. B. AGRIC. ANI. MBA 534. OFILI FAITH OLUCHI (MRS) B.A. INT. STDS/DIPLOMACY 535. EGHAGHARA TIVERE JONES BA ENG/LIT 536. ONOYARUKU, JUDE B. ENG. (ELECT/ELECT) 537. OWOADE IBRAHIM B.A. REL. STDS. 538. ITEBU OGHENERUNO B.SC. ANI. SCIENCE 539. OVBAGBEDIA SANDRA B. ENG. CIVIL TECH. 540. EDUVIE OGHENEKEVWE B.SC. ACCTS. 541. OYIBORHORO PAUL UFUOMA B.SC. ACCTS 542. DJELE ANTHONY EFE B. SC. QTY. SURVEY 543. NDIKA ANITA NDIDI N.D. MASS COMM. 544. EDAH .O. DESMOND NCE SPORTS/HEALTH 545. UTEDJOR OKEOGHENE B.SC. ECONS. 546. OSIAWA HARRISON OKEZI 547. TUAGHA COLLINS EMUBOR HND ELECT/ELECT. 548. UMUKORO FLORENCE B.SC. GEOLGY 549. OSHEVIRE MINE B. SC. REL. HUMAN VAL. (ED.) 550. AMROMANOR FINE B.SC. MED. PHYSIOLOGY 551. UGBOMAH OGHOGHO ESE B. ENG. 552. IDAMA OJEVWE B. SC. (ED) TECH ED. 553. EFEVWIA ONORIODE KETE (NEE AKPOFURE) B. SC. PUBLIC ADMIN 554. ERHIRHIE ESE BL. L.L.B 555. EGO PATRICK ND 556. OVIE LOVETTA MISAN BL. L.L.B. 557. OMAME OBOMATARE HND BUSS. ADMIN. 558. ARINZE CHIBUZOR COLLINS B.SC. ECONS 559. EREME EDWARD B.SC. BUSS ADMIN 560. OBI CHARLES OLUCHUKWU B. ENG. (CIVIL) 561. OKIEVWRU ANTHONY HND (BUILD TECH.) 562. UZOR EMEKA N.D. CIVIL ENG. 563. IGHORODJE ONOME IMONIVWERHA B.SC. ACCTS. 564. GBAKEJI JOSEPHINE L.L.B BL. 565. EGBE ALERO (MRS. EREME) B. A. HISTORY 566. OVWUZIRIE AWELE SANDRA (MRS) ND BUSS. ADMIN. 567. ONORIODE ISREAL OND 568. ESHALOMI OGHENEVWIRORO HND COMP ENGR. 569. NMOKA BLESSING OLEMEKE B.SC. BIOCHEM 570. EZEOCHA CHIBUEZE GREATSON B. ENG. ELECT/COMP. 571. URHIE MARIAN MRS. (NEE AJABONA) B.SC. SC.LAB(FISH/AQUA) 572. AGBEDETSE SALWA OMOTIVIE B.A. FRENCH 573. ORUKOMAYON TARHE B.A. ARTS 574. IDJIGHERE CHINELO FLORENCE (NEE NUEBUIFE) HND APPL SC (HSP. MNGT) 575. ITIE ERIWO B. SC. LOCL GOVT. MGT. 576. ASIEGBE STEVE OND COMP. SC. 577. IZAH OREVAOGHENE HND FASHION 578. OLUKU EZIKIEL B.SC. ACCTS. 579. AGOYE NGOZI (NEE LLB. BL. Page 12 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng OMODION) 580. IYEDE ANGELA (NEE OMOODUDU) B. ENG. (ELECT/ELECT) 581. ABAKARE JULIE B. ENG. SOC./PSYCOLOGY 582. ETEFIA EJOVWOKE B.SC. ACCTS 583. DR. ORIGHO RUTH ONOS O.D. OPTOMETRY 584. ONOBODE DANIEL B. SC. AGRIC. ECONS. 585. AKPOFUMA ENI MICHAEL B.SC. COMP SC. 586. EKURE FRIDAY OVOVWERO B.SC. ACCTS/MSC. MKTG. 587. AKPOIGBE EJOVI B. ENGR. 588. OYAWIRI VICTORIA B.SC. ACCTS. 589. UDI RUFUS BSC. ELECT/ELECT 590. MARSHALL-UMUKORO OWHOBENO JACQUILINE PHARMACOLOGY 591. WARREN AKPEVWE BIO TECH 592. KHALIL ELOHOR CHELSEA B. A HIST./INT. STDS. 593. UNURHORO ADIBELI AUGUSTA B.SC. LIB/INFO. SC. 594. KOTOR, SUNNY B.SC. MASS COM. 595. JOE ANDREA B.SC. MICROBIOLOGY 596. OKAFOR JUDE HND PUB. ADMIN. 597. IJANUSI LOUISA .O. AJOKE THEATRE ARTS 598. TARE LAURENTA MIEYEFA B.SC (ED) BUS. ED. 599. WALTER ETUWEWE LLB. BL, LLM 600. REGINA SMOOTH B.SC. ESTATE MGT. 601. OJEI GLORY B.ED. ECONS/GUIDANCE AND COUNSELLING 602. GOVERNOR IMA EMMANUELLA B.SC. COMP. SCIENCE 603. ADUENIWOMAH FAITH OREVA B.SC. HEALTH EDU. 604. IYASELE JOSEPH OKWUOLISA B.DS DENTAL SURGERY 605. OGOCHUKU PRECIOUS ONYESON B.SC. AGRIC/ECONS. 606. AMARIME ERNEST B.SC. LAB. TECH. 607. OKOTIE OMOTEKORO GENEVIE B.SC. ECONS. 608. UGEH GODWIN EWOMAGINO B.SC. BANKING & FIN. 609. OMANUFEME ELOHO REGINA B.SC. BUS. MGT. 610. DUNKWU CHUKWUEKWU COLLINS B.SC. ECONS. 611. EKPEBE OKE HND HOTEL & CATERING. 612. IVRI AKPOEZI ENAKENO B.SC. LIBRARY & INF. SC. 613. COLLINS ENEKOROGHA B.ED. 614. MICHAEL SASUODE B.SC. PHYSICS 615. COLEMAN ELAYE APIAKISE B.SC. (ED) ECONS. 616. BIBOBRA OGEI B.A. ENGLISH 617. IKEDI ELIZABETH OGOR LLB, BL. 618. OJIUGO VIVIAN NKECHI B. A LINGUISTICS 618. SARAMO ROSEMARY EKIYOR NCE 619. OGBODU GLORIA ARITETSOMA B. ED 620. PULLAH BENAEBI B.SC. BOTANY 621. OKORO ONOME B.SC. LIBRARY SCIENCE 622. WOYINKURO JANE TEISEIGHA B.SC. SOCIAL WORKS 623. CHRIS OBADA OHWO HND BUS. ADMIN. 624. SOLOMON ODHE B.SC. CIVIL ENGINEERING 625. BRIALADE EMMANUEL OYINKURO B.SC. CIVIL ENGINEERING 626. UBIRI ONOME VIVIAN B.SC. BANKING & FIN. 627. NINA HANNAH EBIERE HND MARKETING Page 13 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 628. AFAMEFUNE PEACE EROBOGHENE MBBS 629. OKOH STEPHEN CHIEDU B.SC. BANKING & FIN. 630. CHUKWURAH KENECHUKWU B.SC. ECONS. 631. UNOKA .E. PRISCILLA B.SC. BUS. ADM. 632. BENEDICTA WENE-EBI AGBEGHA B.A. ARTS. 633. EDOUGHA DOUDIGHA B.SC. (ED) POL. SCIENCE 634. OLOGBODE JACOB FRANK HND CO-OPT. ECONS. 635. COLEMAN AKPOBO-ERE B.SC. (ED) SOC. STUDIES 636. TAM DAVID-WEST IBIERE AWELE B.A. INT. STUD. & DIPLO. 637. KUBEYINJE PHILIP OTIS B. ENGR. PET. ENGR. 638. IRENE ONYINYECHI OKAFOR B.SC. ANIMAL SCIENCE 639. NAOMI EYI GILBERT HND SEC. STUDIES 640. TAMBOU MIESEIGHA B. ED. POL. SCIENCE 641. ABIGAIL OGIRISEN ND ACCOUNTING 642. ONOMEREGWA OGHENEKARO TRACY HND MASS COMM. 643. YEIGAGHA EMOTONGHAN CYPRIAN B.SC. CIVIL ENGINEERING 644. BUKUWEI ARENA OND ENVIN. HEALTH TECH. 645. FLORA AYIBAKORU MONDAY OND ACCOUNTS 646. ITEYERE AKPOS JULIUS B.A. MASS COMM. 647. ONYIA KECHUKUDUWA B.SC. (ED) PHYSICS 648. NUMOUPEIDE MODUPE .O. LLB.BL 649. EDUMU JOSEPHINE B.ED. ECONS. 650. UMUKORO .I. AMOS B.SC. IND. CHEMISTRY 651. ENIYE LAURA OJIGHO B.SC. BUS. ADM. 652. CYNTHIS EMBELEAKPO KEME B.SC. (ED) MGT. 653. MERCHARK .O. PRINCEWILL B.SC. SOCIOLOGY 654. FIEPRE DOUTIMARIYE B.SC. PUBLIC ADMIN. 655. ETOLOR ANSLEM TAREDOUBRA B.SC. (ED) POL. SCIENCE 656. OMONIYE MOSES B.SC. PUBLIC ADMIN. 657. ITEYERE JUSTINA OMOEFE OND LIB. & INFO. 658. EGBE CYNTHIA HND ESTATE MGT. 659. EFEJUKU MICHAEL .O. B.SC. (ED) MGT. 660. JAM SUPERIOR ROBERTO B.A. LINGUISTICS/MASS COMM. 661. AKPOBOME FELIX B.SC. ECONS/STATISTICS 662. AKPOBASA GLORY HND BUS. ADMIN. 663. ODIRI SUNDAY B. SC. MASS/COMM. 664. ADAYUSU ONOKURHEFE B.SC. PUB. ADMIN. 665. ODJEGBA EJIRO HILARY B.SC. COM. SCIENCE 666. IRIBURU ESTHER EJOVWOKE B.SC. (ED) BUSINESS 667. VERONICA ITEDJERE B. SC. GEOG/REG. PLAN. 668. YINKORE LAURA ENIYE B. ED. ACCOUNTING 669. BRISIBE PERES PAT (JNR) B.SC. ECONS. 670. EMMANUEL AREPADE BIDI HND ANIMAL SCIENCE 671. DUMEBI UNABOR B.SC. MASS COMM. 672. ESEOGHENE KATHLEE EPETE LLB. BL. 673. OGHENETEJIRI WINIFRED B.SC. ENGINEERING 674. EGBUNE SUCCESS HND, MBA. 675. PATIENCE EVAKPORAYE B.SC. PHIL. OF RELIGION 676. YORUBA FELIX B.SC. ECONS. 677. APODO E. BRIDGET B.SC.ED (ECONS) 678. ELIZABETH EZONFADE B.SC. MICROBIOLOGY 679. ETAMUEMU KESIENA B.SC. ACCOUNTS 680. ALO OKIEMUTE HND (BUS. ADMIN) 681. OKONJI IKECHUKWU BSC. (COMP. SCIENCE) Page 14 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng CHRISTIAN 682. OSSAI ISIOMA CLEMENTINA BSC BUSINESS EDUCATION 683. ALIZOR STANLEY B.SC. MBA 684. OKEKERI MOSES B.SC. PUBLIC ADMIN. 685. MICAH MARY .E. DELIMOR B.SC. (ED) PSYCHOLOGY 686. LEROY ATUMU B.SC. PUBLIC ADMIN 687. BLESSING CHIKA ENEBLI B.SC. (ED) BUSINESS 688. ORUGBO ONAJITE B.SC. ACCOUNTS EDU. 689. OKEME JAFFREY OKEMUTE BIO-CHEMISTRY 690. EBRENEYIN LINDA ORITSEWEYINMI ESTATE MANAGEMENT 691. ANENE TOBECHUKWU NCE 692. ROSE OSUMIRI HND AGRIC. 693. ROSEMARY AGWAZIM HND MASS COMM. 694. ORHOMA MONDAY B.SC. ECONOMICS 695. ANYA ONORIODE 696. FRIDAY BOBSON B.SC. HUMAN ANATOMY 697. RACHAEL OTUADA NCE 698. LOVETH EMEGBETERE B.SC. 699 IGHO EMEGBETERE B.SC. BANKING & FINANCE 700. NMOR ANWULI JOY B.SC. ECONOMIC MASTERS; M.SC. ECONOMICS 701. AGBERIA JULIANA E. B.SC. GEOLOGY 702. EMMA ARIAYRA NCE, B.A. – MASS COMM. 703. DIO EBIMOBOWEI NCE 704. ERHIMEDAFE (FREGENE) B.SC. (EDU) 705. BARRI OKORO OGHENEMAZINO LLB 706. OMOFOWE ODHEGBA B.A. HONS. GRAPHIC ARTS 707. ERIC AGBODO B.SC. AGRICULTURE ECONS. 708. VICTORIA ASIWE NCE 709. OBIKA RANDY B.SC. 710. INENERIAHBOR ADAIDE B.SC. 711. OSALUKWE MERCY AMAKA NCE 712. NWOKOLIE SAMUEL B.SC. BUILDING 713. AMAKA IBEANU NCE 714. UGAVA BETTY O. HND ACCTS 715. SOLOMON ONWORCHIE B.SC. LIBRARY SCIENCE 716. UKWADIA MARTINS B.SC. URBAN & REGIONAL PLANNING 717. PAUL CHUKWUJINDU HND (ACCOUNTING) 718. CHUKWU IFEOMA VIVIAN B.SC. CO-OPERATIVE AND RURAL DEV. 719. ABEL DUVWIRE HND (AGRIC.) 720. OKPERIN JOHN B.SC. ACCTS. 721. MARGARET ILONTUMHAN B.SC. (ED) 722. EWEVWU MICHAEL IGINI 723. OBRUPHIO EMEOGHENE NCE (BIOLOGY, CHEMISTRY) B.SC. (BIOLOGY EDUCATION) 724. FRANCIS N. ADIBOSHI B.SC. MICROBIOLOGY 725. USHIADI LAB SCIENCE 726. ONAVWIE ADARIGHOFUA ABEL B.AGRIC. AGRICULTURAL ECONOMICS (PGD) THEOLOGY 727. JOSEPHINE ERUEME EFEURHOBO B.SC. (EDU) 728. OROBODORO AKIN KATE MATHS. EDU B.SC. 729. ERHABOR ONORUGHE B.SC. (EDU) INTER. SCIENCE 730. OSUMIRI ROSE E. HND AGRIC. 731. EMOBONUWIE ARUEKURE NUVIE B.A. (HONS) ENGLISH, PGD EDUCATION 732. OGHENEKPAROBO EJIROSE B.SC. MATHS Page 15 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 733. HOPE OKOH DORIS NCE 734. EKESHILI MERCY B. SC. POL. SC. 735. BLESSING OKU HND BUS. ADMIN. 736. OGBO BENSON B.SC. MASS COMM. 737. MRS. OGBO O. B.SC. AGRIC. 738. EMORDI OKONJO B.SC. (EDU) 739. EMEKA UZOR OND 740. OFURIE BEN LLB 741. ADUAYE ODFIETE IFEYINWA HND MARKETING 742. OKOHN HOPE DORIS NCE 743. AGHOGHO ABOYOWE B.ED 744. MACULAY OGHENEKEVWE B.SC. ECONOMICS 745. BIALOWNU IFEANYI B.SC. BUILDING 746. FULUDU RAPHAEL B.SC. AGRIC. ENGR. 747. ONWUBUYA J. B.SC. PHILOSOPHY 748. OGHENEGWEKE HENRY B.ED (PHYSICAL AND HEALTH EDUCATION 749. AGBUDE UFUOMA B.SC. INDUSTRIAL CHEMISTRY 750. MISAN AKPIEYI B.SC. INSURANCE 751. ASHORE EMMANUEL B.SC. (ED) SCIENCE 752. FRIDAY AGBA CHINEDU B.SC. LIBRARY SCIENCE 753. OGENE STELLA NWAYHIESIGO B.SC. EDU. COUNSELING PSYCHOLOGY 754. EFE MARSHALL UMUKORO B.SC. (ED) 755. OGONOR OGHENEVWEGAGA B.SC. COMPUTER SCIENCE 756. JOY NMOR B.SC. ECONOMIC 757. OBUBU OBUKOHWO AUGUSTA HND COMPUTER SCIENCE 758. OGOR ANWUZIA B.SC EDUCATION/ACCOUNTANCY 759. AKANIGHA IFEOMA RACHAEL B.SC. MATHS & ECONOMICS 760. JUDITH OYALI B.SC. (EDU) CHEMISTRY 761. AMA AUGUSTINE NCHEDO HND SECRETARIAL STUDIES 762. BRIDGET ENNA HND ENVIRONMENTAL HEALTH SCIENCE 763. NWOSEH JUSTIN EMEKA NATIONAL DIPLOMA (MECHANICAL) 764. AZUKA OSAKWA B.SC. ENGINEERING 765. OGOCHUKWU EHIKA B.SC. 766. OGBODO JUNE GINIKA B.SC. LIBRARY ZOOLOGY 767. AGUABHUNUM EDWIASEVAN ABIGAIL B.SC. PHYSICS 768. ORUGBO PASCAL OBORODAFERUNU B.SC. 769. ORUGBO OJEME FAVOUR B.SC. 770. SOPHIA ADIPERE B.A ENGLISH 771. ORUGBO OVOUDO LIVIA B.SC. 772. OMOKETE PEACE B.SC. 773. ALAONU IFEANYI LLB, BL. LLM 774. SIMEON ENNA B.SC. POL. SCIENCE 775. ONU OGHENEKEVWE B.SC. IND. MATHS 776. ODITA VICTORIA UKEMENEM HND LAB. SCIENCE 777. ONYEMESILI CHINYENYE FRANCES B.SC. ACCOUNTANCY 778. EREGWANA OMOJEVWE LYNDA B.SC. MASS COMM. 779. OGHORO EMMANUEL ERHIRE BUILDING TECHNOLOGIST 780. AKANIGHA ODIASE FELICIA NCE 781. ODIA IVY AWELE B.SC. POL SCIENCE 782. NKWA MARTINS B.SC. BUSINESS MGT. 783. DR. OMENA EGEDI VETERINARY 784. UZAH ANWULI HAPPY MUSIC (BA) 785. AGBONE OMAMEROME B.SC. GEOLOGY & MINING TECH. Page 16 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng MATTHEW 786. EFERUSUOA CHRISTY A. B.SC. ECONOMICS 787. ELISHUA TORITSEREJU ATIGOLO B.SC. BUSINESS ADMIN 788. IJEGBULEM SAME B.SC. ECONOMICS 2 (1) 789. AKPOGHONE JOSHUA B.SC. MATHS (EDU) 790. WILLIAMS IGBIGBI B.SC. GEOGRAPHY & METROLOGY 791. EYAREFE OKEH HENRIENTTA HND MICRO BIOLOGY 792. NDIKA KINGSLEY OBIORA B.SC. AGRIC. IN ANIMAL SCIENCE 793. EKO OGHENEKEVEWE B.SC. URBAN AND REGIONAL PLANNING 794. ADELOYE ADEWUMI A. B.SC. EDU M. A. MANAGEMENT 2 (1) 795. OJEI STANLEY EBOLUM OND BANKING & FINANCE 796. EMAGBORON OVUROYIWONOR MICHAEL B.SC. BIOLOGY 797. EMESAKORU ONOKEROGHENED JUDITH LAB. TECHNOLOGY 798. GRACE TEMITOPE AJAYI B.SC. BANKING & FINANCE 799. MARY ASONYA HND, MASTERS DEGREE IN PUBLIC ADMIN. 800. MEDOR IFEANYI BSC BUS ADMIN 801. OGBO MICHAEL UCHEM HND ELECTRICAL 802. RACHAEL OKODUWA B.SC. INDUSTRIAL MATHS 803. ANIGBOGU GEORGE CHUKS HND 804. SUNDAY OMOMERA IKOGE B.A. (HONS) HISTORY 805. UGAVA OMOJEVWE SANDRA HND STATISTICS 806. STELLA ERHIRHI NCE 807. OMAGBEMI ABIGAIL NCE HOME ECONOMICS 808. NWABUEZE ONYINYE HND BANKING & FINANCE 809. EMEFIELE JOY ONYEBUCHI HND ENVIRONMENTAL ENGINEERING 810. JOVI OKUAH GEGERE ND SCIENCE LABORATORY B.ED, NCE 811. UGQAVAH UKEME MABEL HND & OND BUSINESS ADMIN. 812. EJIFORMAH GEORGE OJEME B.SC. INDUSTRIAL & LABOUR RELATIONS 813. OGBOLU GREGORY CHUKWUMA B.SC. BANKING & FINANCE 814. DR. (MRS OPENE RITA GUNMWENDIA MBBS 815. ESEOGHENE EPHERAYIRE B.SC. AGRIC. MASTER AGRIC. TECHNOLOGY 816. OROWO OKPAKA PHARMACY 817. PATIENCE ONOME OGEDEGBE B.SC. HYDROLOGY 818. OROGUNU RAYMOND OTUAGUNO B.SC. HUMAN ANATOMY 819. EFEKODO KINGSLEY B.SC. MICROBIOLOGY 820. EWAREFE ABOTURI NCE, TC II 821. MESSANGO ESIRI LLB 822. MICHAEL OBAKPORORO HND 823. OSAMEKE SANDRA ASHIKODI NCE 824. ADEGOR KOGORO GRACE HND SECRETARIAL STUDIES 825. CHRISTOPHER MENEKATOR B.SC. MATHS EDUCATION 826. EFE OMOTE HND, MASTERS IN PETROLEUM ENGINEERING 827. FRANKLYN UBIDO B.SC. COMPUTER SCIENCE 828. DARLINGTON TEMABOR EBIREVI B.SC. COMPUTER SCIENCE 829. MISS HELEN UGHORO B.ED SOCIAL STUDIES 830. MRS. ESTHER AGBEYEKE HND MASS COMM. 831. OZUOR PATICK HND STATISTICS Page 17 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 832. MRS. CHINWE OKOH LLB, LB. 833. OGWUH ISIOMA FLORENCE NCE 834. IZEGBU MADU B.SC. ENGR. 835. JUSTUS ELUHAIWE B.SC. CHEMISTRY 836. EVELYN IBOLO B.ED 837. AUGUSTSTA ILOBA OND COMPUTER SCIENCE 838. ONWUKA ANWULI NCE 839. EVAREST NWAEBICHI HND (ACCOUNTS) 840. MARCEL EHIEMENONYE B.SC. COMM. DEV. 841. DORA EGHOMIC NCE 842. DUMBIRI PATRICK B.ED. 843. OKOH EMMANUEL B.ED AGRIC. 844. ONWANIKEU JOY B.SC. COMM. DEV. 845. EGBEDI VICTORIA (MRS) NCE 846. OKOLIE DIVIN (MISS) B.A. THEATRE ARTS 847. AMOKUN PETER B.ENGR. 848. IGUMOYI MERCY NCE 849. OMOILE ANTHONY OND 850. EMEKE EZEDINNOR B.SC. 851. MBIRI CHRISTIANA B.SC. MASS COMM. 852. UTEBOR NNEKA HND 853. DAYI IFEOMA NCE 854. ESELENJOR HENRY B.ED 855. OKOCHA EMMANUEL B.SC. URBAN & REGIONAL 856. ENUOMEIBE EMMANUEL B.SC. COMM. DEV. 857. OKOLIE ARNOLD LLB, BL 858. OBRO IKECHUKWU B.SC. BIOCHEMISTRY 859. NWOSO MABEL B.SC. 860. OKAFOR PETER NCE 861. OKOH CHRISTIANA NCE 862. OBUE CYNTHIA NKECHI B.SC. MASS COMM. 863. NJOWUISI JULIET NCE 864. OKORO ANTHONY NCE 865. ERIEMEGHE CLETUS B.SC. AGRIC. FISHERIES 866. NAHIOMA FRIDAY B.SC. HYDROGEOLOGY 867. ONYIBEH MARYANN B.SC. QUANTITY SURVEY 868. ODUGWN OGOCHUKWU B.ED. 869. OKOCHA MILLICENT B.ED. 870. ORIEME DORIS NCE 871. ONANOR ONYEKA NCE 872. AGBEYEKE MERCY HND AGRIC. 873. NMOYE NKEONYE B.SC. MEDICAL LAB. 874. ISIMALI CHUKWUKA B.ED. 875. DUGBERE VIVIAN B.SC. ECONOMICS 876. ONYIBEH GLORIA B.SC. POL. SCIENCE 877. ABIAGBE EMMANUEL NCE 878. ONYEDEKE PATIENCE B.ED. 879. NWOGA BLESSING B.ED. 880. OSEKI UCHE B.SC. AGRIC. 881. ONYEARIO SYLVESTER B. ENGR. 882. AJAJA RAPHAEL B.SC. COMM. DEV. 883. MANYAWO GLORY B.ED. 884. NAMAYU SUNDAY NCE 885. DIKENWOSI FLORENCE NCE 886. ANUKWU VICTOR B.SC. MASS COMM. 887. CHUKWUYEM NDUDI B.A. LANGUAGE 888. EBOAGWU CHRISTY B.SC. 889. JANESIRU OMAVUAYE B.SC. MASS COMM. 890. OKEI NGOZI 891. AYIKA SARAH B.EDU. Page 18 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 892. OHUNALI RITA NCE 893. JEGBEFUNE SMART B.SC 894. OMOSIGHO LOVETH NCE 895. AZI CHIAZOR 896. ATALOR NGOZI B. ENG. (MECH) 897. UDI FESTUS HND (ACCOUNTS) 898. ONYONYEWOMA FAITH B.SC. BUS. ADMIN. 899 NWOKOLOH GIFT B.SC. MASS COMM. 900. UZUM HOPE B.SC. MASS COMM. 901. UKALA GEOFREY B.ED. 902. IRABOR FAITH B.SC. ENV. HEALTH 903. OKOH CHINWE LLB, BL 904. JEGBEFUME HENRY B.SC. COMM. DEV. 905. EHIWOGWU MERCY B.ED. 906. UGEGEH FAITH 907. UTEBOR EMMANUEL LLB, BL 908. ONYERO JOHNSON 909. AGBAMUCHE NKECHI B.SC. HYDRO. 910. AKAKO ISIOMA CATHERINE 911. UTEBOR CHARLES B.ENGR. 912. IRABOR FAITH B.SC. COMM. DEV. 913. USHIADI CHUKWUNWIKE B.ENGR. 914. IDRIS NGOZI 915. OVILI ALPHONSUS B.SC. (ACCOUNTS) 916. BRADONYAI EBILABE B.SC. ED. 917. ORITSEJAFOR SEUNDEDE 918. OMOR EJIROGHENE 919. OMABEGHO EYITEMI B.SC. HYRO. 920. IDOLOR SYLVIA B.ED. 921. OBINYAN GLORY B.SC. ECONS 922. AKPODOTOR ENOH B. ENGR. 923. ENOHOR ENOMATE 924. BIOSE MARGRET 925. IWEKUBA NGOZI 926. CHINENYE OBA-EHONWA LLB, BL 927. KABAKUN RUTH B.A. PHIL. 928. EHIWOGWU HENRY B.SC. ENGR. 929. NDUKA ODION 930. ONUWA OKOLIE 931. NGANUKWU NGOZI NCE 932. ERHIAKEME ABIGAIL 933. ONYEUEMLA BLESSING 934. IGUMA DUMNORDI B.A. ENGLISH 935. OJIEH IFEANYI M.SC. HR 936. NKEZE CHINEDU B.SC. LIBRARY 937. AKAEZE FELIAN B.ED. 938. ELENI BLESSING 939. ORDIH UCHE B.SC. MECH. ENGR. 940. ANYAHABIZI SATURDAY HND SURVEY 941. ETIEMUDOR VICTOR HND (ACCOUNTS) 942. ISITERI EMMANUEL B.SC. (ACCOUNTS) 943. UTALOR AMECHI NCE 944. EHIOBU EMMANUEL NCE MATHS 945. OKUBOR THOMAS B. ED. 946. OSAMAH CONSOLATION 947. OBRIKO GREAT B. ED. 948. ADAGBOR ONYEISI B. ED. 949. NZEMEKE JUDE B. ED. 950. OTALOR CHRISTOPHER B. ED. 951. OKOH EMMANUEL HND ELECT Page 19 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 952. OKOH ONYEKA M.SC. ARCHITECT 953. ANYAFULU PATRICK B.SC. ELECT 954. OGBA EROWOR B.SC. FINANCE 955. MRS. IVRI AKPOEZI B.SC. LIBRARY 956. ENUMAH HENRY HND MKT 957. IYEGBU ADRIEL B.SC. EDU. 958. UCHE BUZUGBE NCE 959 MARTIN JOYCE HND MASS COMM. 960. ESEWA DELE B.SC. COMP. SC. 961. NOSIER PATRICK HND 962. OBI CHUKWUKA KELIN B.SC. FINANCE 963. FEGOR EYOWEL B.SC. MICROBOLOGY 964. OJEMUDIA KENNETH B.ED. 965. ETIOKOBANI STELLA NCE 966. KAWEKUNE WILFRED B.SC. ECONS 967. SAMUEL OVONA GEOFREY B.SC 968. MOFUN 969. ANYAHAEBIZI LLB, BL 970. OSIH IJEOMA 971. OSIH OBELO B.SC. 972. OGUNGUA 973. EKEKE REUBEN REKEVWE B.SC. (COMPUTER) 974. EKEKE TOMBARA TUAWERI (MRS) B.SC. MASS COMM. 975. EBOAGWU CHUKWUEMEKE B.SC. (ED) MATHS/ED 976. AKPOFURE ODERHOHWO HND (MECH. ENGR.) 977. ADJOHWENYO FRIDAY B.SC. (GEO INFO. & SURVEY) 978. SANDRA UCHE OKAFOR (MRS) HND DENTALIHARAPH 979. OKOH IJEAMAKA MARYPHINA B.SC. INSURANCE 980. MICHAEL CHIEDU MONYEI BSC ACCOUNTING 981 OLISE FIDELIA HND BANKING AND FINANCE 982. BARNE GODFREY EJAETA BA THEATRE ARTS 983. IJOMOH TINA OMORDIA BSC ACCOUNTING EDUCATION 984. LOVETH MEKWUNYE NCE 985. OGBUE, CATHERINE B.SC. ACCOUNTING 986. TELOR OTOMRE SOLOMON HND (MARKETING) 987. NWABUWE, ADAEZE CHRISTABLE B.SC. (BUS. ADMIN) 988. ESEOGHENE EDITH CHUKWUDI B.SC. (ACCT/BANKING & FINANCE 989. ENEDE, AZUBIKE NORBERT B.SC. (BANKING & FINANCE 990. NNAMANI, PATRICK CHUKWUMA HND (ELECT/ELECTRONICS) 991. ODOGWU MARTINS B.SC. (BUS. ADMIN.) 992. CHRISTY NKEM ABOGHE B.SC. MASS COMM. 993. ENUMA BLESSING NGOXI B.SC. MICROBIOLOGY 994. OSHIONWU FELICIA B.A. (MASS COMM.) 995. OLISEDEME ISHIOMA LILIAN B.SC. (ESTATE MGT.) 996. OGHOGHO, EVAWERE UBARA B.SC. (INDUSTRIAL CHEM) 997. EZUGWU UCHENNA HENRIETTA B.A. ARCHAELOGY AND TOURISM 998. ADAMS ERHUVWE B.SC. BUS. ADMIN. 999. OMATSEYE BERNARD ORIGHOMISAR B.ENGR. (CIVIL ENGR.) 1000. OHADIWE UCHE B.SC. (BUS. ADMIN) 1001. UNUMADU NKEM B.SC. (LIBRARY SC.) 1002. OSANEBI REBECCA NNEKA B.A. (MASS COMM.) 1003. OSONDU CHUKUNOMNAZU B.SC. (ECONS) 1004. UVIEMU CHARLES OKAKON B.SC. ED (AGRIC. SC) 1005. ONWUKA CHUKWUNEDUM B.SC. (GEOGRAPHY & SENIOR MGT.) Page 20 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng NDUKA 1006. FUFEYIN LUCREZIA EMBELEDE B.SC. (URBAN & REG. PLANNING) 1007. OGBOI EGO LILIAN B.ED (ED. TECH /POL. SC.) 1008. ONYESOM BENNETH O. B.SC. ACCOUNTANCY 1009. UPAKA UNUIGHO EMMANUEL B.A. LINGUISTICS 1010. AMAKA IRUBOR B.SC. (BANKING & FINANCE) 1011. OKOKORO ENIFOME G. B.ED. LIBRARY SC.) 1012. ABUGO WISDOM ELOHOR HND DENTAL THERAPY 1013. KECHIKA OLIKA B.A. (RELIGION) 1014. UMUKORO BENEDICT HND (ESTATE MGT) 1015. AGWA EUPHEMIA OGHOGHO B.ENGR. (ELECTRONIC & COMM.) 1016. ODAFE GABRIEL B.SC. (ACCOUNTS) 1017. EMENI OBIAJULU ALERO B.A THEATRE ARTS 1018. ABIDO NGOZI (MRS) B.SC. (BUS. ADMIN.) 1019. ANTHONY UFOMAH B.A. (FINE ARTS) 1020. AKPOMUDJERE OGAGA CLEMENT B. AGRIC. ECONOMICS 1021. NKENCHOR AMARACHI J. (MRS) B.A. (MASS COMM.) 1022. OKONTA MATTHEW B.A. (MASS COMM.) 1023. NKENCHOR SANDRA IFEOMA B.SC. (SOCIOLOGY & ART) 1024. ODUMOSU UCHE GODSON HND (MECT. ENGR.) 1025. OKOLO, PRECIOUS CHUKWUEMEKE B. AGRIC. ECONOMICS 1026. DR. SILAS E. ODAFE M.B.B.S. 1027 ELIZABETH TANROSE POPO HND (COMP. SCIENCE 1028 ORIOKO GODWIN LLB.B.L 1029 OKORO, OGHENEMAZINO OKEMUTE LL.N, B.L 1030 IBE JUDITH MAKWE LL.B, B.L 1031 MRS. MARIAN OKAFOR B.SC BANKING/FINANCE 1032 MRS. AYEORITE IGO B.SC ECONS./DEV. STUDIES 1033 MR. PARRY IFEANYI ONYEOBI B.SC.(ECONS) 1034 MRS. ROSEMARY UZOMA ONYEOBI B. ENGR. (CIVIL ENGR.) 1035 MR. L.C. CHIDI B.SC. HONS. ACCOUNTING 1036 MR. EBOWELE,, TOYIN CELESTINA B.A. MUSIC 1037 OLOGITERE, MISAN ORIGBO B.SC. ECONS 1038 THELMA EMIEZE IWUBE B.SC. IND. MATHS 1039 ORITSEJAFOR UFUOMA BLESSING B.SC. (EDU.) 1040 JOHN OGAGA UKPEDOR B.SC. BANKING/FINANCE 1041 OLOLOBOU RAYMOND ESINYERIN B.SC (HONS.) STAT. 1042 OSUHOR BUCHI PEARL LL.B,B.L. 1043 DAWN EDIRU B.SC. BUS. ADMIN 1044 DAVID TORISEJU YOMERE B.SC. BUS. ADMIN 1045 DAFE OMEKEH B.SC. BUS. ADMIN 1046 OKEIMUTE IKA B.SC. BUS. ADMIN 1047 ONOME AUSTIN SIAKPERE B.SC. STAT/ECONS 1048 OSAJI OSELOKA B.SC. PARASITOLOGY/ENTOMOLOGY 1049 OGHORO AGHOGHO B. ENGR. (ELECT/ELECT.) 1050 EFENUDU OGHENERO FAITH B. TECH. EST. MGT. 1051 MOKOBIA ROY UCHE B.SC. LIB./INF. SC 1052 MRS. OLUORANTI NWANI B.A. (LINGUISTICS) 1053 UGWUADU PETER UCHE HND QTY. SURVEYING 1054 ONOJEJE TUWEIRE BSC COMPUTER SCIENC 1055 INOMI M.O. B.SC. ECONS Page 21 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1056 ESEOGHENE AGBAGBARA B.SC. ACCOUNTANCY, ACA 1057 ORANYELI A. STEPHANIE B.SC. FIAHERIES 1058 CHUKWEKE PRECIOUS CHIDINMA B.SC. BANKING/FINANCE 1059 KEVWE EDEMA B.SC. AGRC. ENGR. 1060 EMMANUEL IKECHUKWU UMEANA B.SC. IND. CHEMISTRY 1061 EBIASUODE BRIGHT KEMASUODE B.SC. PHYSIOLOGY 1062 ALEXANDER A. AZUANI B.SC. COOPERATIVE ECONS/MANAGEMENT 1063 UGBO FRED AGILIGA RITA NCE 1064 MUDIAGA FRANCIS OGAGIFO B.SC. CIVIL ENGR., M.SC. 1065 PRISCA ERHIMEYOMA AGBONIFO B.SC FISHERIES 1066 OFUNNE EVELYN UWAFILI B.SC. ACCOUNTANCY 1067 BARR. (MISS) JANE EDIRIN UMUZE BL.LLB 1068 DANIEL DENYEFA OKOGBA B.A. HIST./IND. RELATIONS 1069 NKECHI OKWUONE SC. ELECT/ELECTRONICS 1070 JUDE UKPEDOR HND MECH. ENGR. 1071 NWAKANMA ANGELA OKOBI B.SC. ACCOUNTANCY 1072 AUGUSTINE URAIH B.SC. PUBLIC ADMIN 1073 BARR. GODSON I. UGBECHIE LL.B, B.L. 1074 HENRY UMEJEI 1075 OGHEVIRE OBUKOHWO HILARY B.A. LINGUISTICS 1076 OMIRI ORORO CLEOPATRA B.SC. (ED.) SOCIAL STUDIES 1077 MATTHEW OKEY OKOATA BA (HONS.), MASS COMM. 1078 JOSIAH ERHUOHWO IJABOR B.SC. BANKING/FINANCE 1079 BARR. CHIFUMNANYA IWEBUNOR ANAZIAH LLB (HONS.) 1080 OKOGBE ANTHONY ONOWHAKPOR B.ENGR. (CIVIL ENGR.) 1081 MISS. NGOZI Y. OMODON LL.M, LLB. B.L. 1082 EZIASHI JAMES B.SC. SCIENCE LAB. TECH. 1083 KINGSLEY AGBOEGBULEM HND MARKETING 1084 MRS. NWAKAEGO C. TAYOILORI LLB, B.L. 1085 MRS. AKINKUNMI FAITH OMAR B.SC. SOCIOLOGY 1086 ADJOGRI TEGA B.SC ZOOLOGY 1087 OKPU WILSON B.ENGR. (CHEMICAL ENGR.) 1088 MISS. ESEOGHENE EDAFIENENE B.SC ACCOUNTANCY 1089 MRS. IGBEOSOKO ESEOGHENE JUSTINA B.SC. (ED.) SOCIAL STUDIES 1090 DR. S.N. MOETEKE M.B. BUS. ST. 1091 MR. DENNIS OKPOKPOR B.SC. GEOLOGY 1092 HENRIETTA UDOPKA NZE HND MARKETING 1093 OBIAKACHI STEPHEN ONYEBUCHI B.SC. ACCOUNTING 1094 MISS ROSETTA MORKA BA MASS COMM., MSC. MKTG. COMM 1095 EGUONO ONOKPE B.ED PHYSICS/HIGHER ED. OFFICER 1096 MISS. NKIRU OKOSISI SCIENTIFIC OFFICER 1097 BARR. BEST OKONYE LLB., B.L, STATE COUNSEL 1098 OMOKRI AKPERIRI B.A. LINGUISTICS 1099 MR. ONYEKA NOEL B.SC ARCH PGD ARCH, M.SC. 1100 BIOSEH CHUKWUMA VINCENT B.SC CHEMISTRY 1101 ONYEKA HALIM B.SC BANKING & FINANCE 1102 AFEJUKU OMESAN GRACE B.SC. (ED.) SOCIAL STUDIES Page 22 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1103 MANUWA VIAIN NYORE BUSINESS ADMIN 1104 WILLIAMS OSIATUMA B.ENGR. (ELECT/ELECTRONICS ENGR.) 1105 SOPHIA IFEANYI ASHINZE B.SC. ECONS 1106 ELUAKA MICHAEL IFEANYI B.SC CHEMICAL ENGINEERING 1107 NMOR DARLINGTON UCHE HND MARKETING 1108 ODIATU VIVIAN N. HND MARKETING 1109 EFESOSEH ROBETH OKOBI B.AGRIC 1110 OGURUME JOSEPH ODAFE EDU OFFICER II 1111 CHRISTOPHER IKECHUKWU NWANZE B.SC. BANKING & FINANCE 1112 EKPIWHRE DERICK OKIEMUTE COMM. DEV. OFFICER 1113 UDORAH, KELVIN O. B.SC (CIVIL ENGR.) 1114 OJIE ESEOGHENEGBUYOTA ADAORA EMMANUELLA B.SC. MICROBIOLOGY 1115 MARYANN OKWUM ASST. EDU. OFFICER 1116 OBUROTHA CHIZOBA PATRICIA B.SC. ECONS 1117 OKOLO FUMNANYA ASST. EXE OFFICER (GD) 1118 AGABA JUSTINE EJIME B.SC PUB. ADMIN. 1119 IKEDIASHI PETER O. B.SC. BANKING & FINANCE 1120 OZOR AKPOS GRACE (MRS.) B.L., LL.B 1121 FABIAN OKWUASABA B.SC GEOGRAPHY & REGIONAL PLANNING 1122 ILAYA IGHOMENA B.SC. ECONS 1123 AKIDON S. ESE B.EMG. (HONS.) MECH. ENGR. 1124 ONWUEME CYNTHIA S. B.SC. MATHS/STATISTICS 1125 OROBOME EWHAREKUKO HIGHER EXE. OFFICER (REV.) 1126 NWABUDIKE JENNIFER ONYEKACHUKWU B.A. FINE & APPLIED ART. 1127 HARRISON OGHENEVWEDE OFUOKU EDUCATION OFFICER II 1128 DEBORAH ITAWASAN SCIENTIFIC OFFICER II 1129 OKOLIE ESTHER UCHECHUKWU LLB.BL 1130 ESEDUNME NWAMAKA VIVIAN HND ACCOUNTANCY 1131 NDUKA IGALAWUYE B.SC. MICROBIOLOGY 1132 NGEMEGWAI CYRUS CHUKWUKA B.SC. IND. CHEMICAL 1133 OFUNNE VICTORIA B.SC. GEOG. & REG. PING 1134 ANTHONIA AKPEKI HIGHER EXE. OFFICER (GD) 1135 OFUONYE JOSEPH ODIGWE HND BUS. ADMIN 1136 OGOGO ANTHONIA HIGHER EXECUTIVE OFFICER 1137 IWEDIUNO STEPHEN NONSO B.SC GEOLOGY 1138 OKOH NOEL ONYEKA ARCHITECT II 1139 OKOH EMMANUEL EMEKA H.T.O. 1140 ESTHER CHUKWURA COMM. DEV. OFFICER II 1141 OPIA, EMMNUAL EMEKA LL.B. B.L. 1142 OSORDI ANABEL EJIROGHENE B.SC. MASS COMM. 1143 UYAELUMOR ISREAL OJODUMI B.SC. IND. PHYSICS 1144 OFUNNE SEBASTINE IFEANYI B.SC. ARCH, M. SC. ARCH 1145 BLESSING IGODI HND 100020145 1146 MABUOGWU GLORIA B.SC. IND. CHEMISTRY 1147 EDITH ANWULI MADUEMEZIA HND QTY SURVEYOR 1148 ONOME JOSEPHINE AGUMA B.SC. SOCIOLOGY (COMM. DEV. OFFICER II) 1149 ODIMGBE VICTOR CHIGOZIE ACCOUNTANCY Page 23 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1150 ORUGBO ESEOGHENE JUDITH HND MASS. COMM. 1151 NWACHUKWU EHIWARIOR HIGHER EXE. OFF. (ACCTS.) 1152 ONOVUGHOKPO UFUOMA A.O. MASS COMMUNICATION 1153 NWOKOLO ANTHONY B.SC. IND. MATHS 1154 NKEM OKWUM ASST. EDU. OFFICER 1155 CHIEDU EKENEM LUCKY EDUCATION OFFICER III 1156 CHUKWUMA JEFFERY AST. EXE. OFFICER (ACCOUNTS) 1157 UBAKA CHIKI B.ENGR. 1158 AMAKA ALEX ONOCHIE BUS ADMIN 1159 NWAMU HANNAH NMADU B.SC. (ED.) HOME ECONS 1160 ABAH NAYO B.ED SOCIAL SCIENCE 1161 MRS. JOY ROBINSON OND GEO INFORMATION SURV. 1162 AYOMANOR VOKE AKPOMUDIARE B.AGRIC ECONS 1163 EMORDI NONSO REGINA OND BUS. ADMIN 1164 ARENYEKA AHIGAIL EJUOYE B.SC. GEORGRAPHY/REG. PLNNG. 1165 NWAOJI OGOCHUKWU M.SC MARKETING 1166 OKURO MICHAEL HND ACCOUNTING 1167 OREZIMENA OSIOBE SCIENTIFIC OFFICER II 1168 IYEKE ONYEKA B.ENGR. (ELEC./ELEC.) 1169 EGBUIWE UCHE AUGUSTINE B.SC. ACCOUNTING 1170 VIVIAN IFEYINWA OSAJI. B.SC. LIB. INFORMATION 1171 OKOLOTU OGOMEGBUNAM JACQUELYN SCIENCE) B.SC./B.TECH. (ENVIRONMENTAL) 1172 CHINEDU NSOLO HIGHER EXE. OFFICER (GD) 1173 NIKORO LUCKY VWEDE HIGHER TECHNICAL OFFICER 1174 ESE OGHOGHO UGBOMAH CHEMICAL ENGR. 1175 UWAJEH EKENEMCHUKWU VINCENT COMM. DEV. OFFICER 1176 NWAGBONIWE JULIAN ONYEKA B.SC. ENGR. (ELEC. ENGR.) 1177 IKUBOR ISIOMA SUSAN B.SC. IND. MATHS 1178 OJEI NKEONYE GLORY FISHERIES OFF. II 1179 NGOZI OFUOKWU HIGHER EXECUTIVE OFFICER (GD) 1180 UKPEDOR AJOKPAOGHENE B.SC. ECONS 1181 MRS. EJIROGHENE FRANCIS OKORO B.A. MASS COMM. 1182 GLORY ARAUSI IGWEDINMA B.SC. STATISTICS 1183 OJEBLENU FELICIA ONYEMA (MRS) B.SC. IND. CHEMISTRY 1184 VICTOR ASINI AGRIC ENGR. II 1185 GEORGE OTUBO OGOSI B.A. MASS COMM. 1186 ROSEMARY NWANNEDINMA ADIASOR B.SC. ESTATE MANAGEMENT 1187 ANINYE POL CHUKWUJINDU HND ACCOUNTING 1188 PATIENCE OBIEGBA HIGHER EXE. OFFICER (AUDIT) 1189 OJANERO OMOEFE COLLINS B.SC. PHYSICS (SC. OFFICER) 1190 ELOKE OLIEZE HIGHER EXE. OFFICER (AUDIT) 1191 CHUKWURAH ISIOMA BARBARA B.A. (ED. ) MANAGEMENT 1192 OMORODION CHRISTY OSARODION B.SC. POL. SCIENCE/PUBLIC ADMIN 1193 FRANCIS GOZIAM CHUKWUMAH B.SC. IND. MATHS 1194 WINIFRED OBI-RAPU B.SC. STATISTICS & DEMOGRAPHY 1195 ABUAH MARIAN IFEANYI B.SC. ICT 1196 FRANK ANWASIA CIVIL ENGINEER II 1197 OKORODUDU CHARLES B.ED. (EDUCATION) 1198 OBIAZOR UTOMI GABRIEL B.SC. BIOCHEMISTRY 1199 CHARLES NWABUOKEI B.SC. GOEGRAPHY/ENV. MGT. Page 24 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1200 OJEIMEH OSAYEME FREDRICK B.SC AGRIC 1201 NWAOKOLO BENEDICT NDUBUISI B.SC. COMP. SC. 1202 ABANUM OGHENETEGA CONRED B.A LINGUISTIC/INF. OFF. II 1203 CONFIDENCE CHINYERE EHIOROBO B.SC. ACCOUNTANCY 1204 EJIMOGU INNOCENT O. B.SC. MARKETING 1205 OYOGO ISIOMA MARY NWAOKOLO B.SC. ECONS 1206 EDE OKPURE GODWIN HND ID NO. 100034277 1207 CHICHI KELVIN IKECHUKWU B.SC. ACCOUNTANCY 1208 JULIE ONOME UMUKORO NCE 1209 COLLINS OJANERO SCIENTIFIC OFF. II 1210 OKONJI ISIOMA VERONICA B.SC. ACCOUNTANCY & FINANCE 1211 ONYEKWERE RITA NGOZI HND (ELECT/ELECT ENGR.) 1212 OJIE BLESSING B.L.S. 1213 DENNIS AFEMEFUNE ASHINZE B.SC. SOCIOLOGY 1214 CHUKWUKA OKONKWO HIGHER EXE. OFF. (ACCTS.) 1215 OGODO SALLY OGAGA B.A. LINGUISTICS 1216 OKAFOR NGOZICHUKWUKA KANAYO FRANCIS HND (BUS. ADMIN. MGT.) 1217 JUDITH ENUONYE COMM. DEVELOPMENT OFFICER II 1218 OGAGA ALBERTH IVHURIE B.SC. COMP. SC. & INF. TECH. 1219 EMETONJOR CHUKIE SYDNEY B.SC. COM. SC. 1220 ERUOTOR KESIENA LUCY B.SC. MICROBIOLOGY/SC.OFFICER. 1221 JOHN UWAJE B.SC. (BUS ADMIN) 1222 JOSEPHINE JOLOMI EDEMI B.SC. ACCOUNTANCY/FINANCE 1223 UDORAH OGONNAH CLARENCE B.A. ECONS AND SOCIOLOGY 1224 ADAORA AKALUZIA OND BUS. ADMIN 1225 SAKPAIDE TERRY B.SC. CIVIL ENGINEERING 1226 EPHRAIM EBOAGWU ONYESOMAZU B.ED (ED.) 1227 UYAELUMOR OJOTULE KINGSLEY B.SC. (HONS.) CHEMISTRY 1228 ANIGBOGU IVY B.SC. (PUB. ADMIN) 1229 OHWOFADJEKE ONYEBUCHI B.SC. FISHERIES 1230 OBINE ONYEBUCHI ANITA B.SC. PURE & IND. CHEMISTRY 1231 MICHAEL OGBODOGBO LL.B (HONS.) 1232 OTUYA TOM B.SC. FORESTRY 1233 UGBOMAH EZENWA IFEANYI B.A. ENGLISH & LITERARY STUDIES 1234 OKONKWO FRANCIS B.SC. MATHS/ECONS 1235 HENRIETTA EKWI OKONJI B.SC. MARKETING 1236 ANTHONY DIBIA INF. OFFICER 1237 TEGA GEORGINA EJUGBEMRE B.SC. IND. MATHS 1238 EDE TIMOTHY B.SC. GEOLOGY 1239 OGU, ISIOMA MARY B.SC. EDU. MATHS 1240 CHRISTIAN OLUCHUKWU OHAI 1241 IZEDIUNO DUMEBI B.SC. BUS ADMIN 1242 NWOSA OKOMPU DAVINA B.SC. AGRIC ECONS 1243 LINDA ENONYE COMM. DEV.OFFICER II 1244 UFUOMA IDEDE LABORATORY TECHNICIAN 1245 AKPUGHE FINE-GIRL TRACY B.AGRIC (HONS) AGRIC EXT. 1246 OTUTUEKU SUVWE PETER B.SC. ACCOUNTING 1247 OFILI HENRY CHUKWUNONSO B.SC. ACCOUNTING 1248 MRS. UZOALU JOY B.SC. BUS. ADMIN. PGDE 1249 OKONJI IFEYINWA BANEDICTA B.SC. BUS. ADMIN. 1250 UMUKORO GODWIN HND PET. & NAT. GAS Page 25 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng OGHENEKOME 1251 EBORAH CHRISTIAN CHINEDU HND MASS COMM. 1252 OKONKWO JUSTINA AWELE B. ED. (COUNSELLING PSYCHOLOGY) 1253 MABUOGWU IFEANYI JOY B.SC. (ED.) ACCTS. 1254 OTOO, NMADUABUSHI LINDA B.SC. PUB. ADMIN 1255 NDILI OLUOMA MONICA (MISS) BA HON. ENG. LIT. 1256 ISIEKWE HENRY PROGRAMME ANALYST 1257 CALLINSTUS CHUKS ODIEGWU BA (HONS.) LANG. & LING.) 1258 APPAH CHUKWUDI HIGHER EXE. OFFICER (GD) 1259 EFIENEMOKWU OBY SANDRA BA HISTORY & INT’L RELATIONS 1260 ENEGESELE DENNIS B.SC. STATISTICS, M.SC. STAT. 1261 ITEBU OFEJIRO B.SC. BIOCHEMISTRY 1262 IDOLO OBAROAKPOR MICHAEL B.SC ELECT./ELECT. ENGR. 1263 EMEPHIA EDNA O. B. ED. (HONS) 1264 PETER HALIM UMUNNA B.SC BUS. ADMIN 1265 OKIAGBODO PATIENCE EDIRIN HIGHER EXE. OFFICER (GD) 1266 IKENWE VICTOR OKOLIE BA FINE & APPLIED ARTS 1267 OMAWUMI CHRISTY OSARODIEN B.SC. POL. SC./HIGHER EXE. OFFICER 1268 J.P. AWELE UDOAWUJO B.SC. ENVIRONMENTAL MGT. 1269 VICTORIA ED. EDEMATIE B.SC. AGRIC AGRON, (CROP SC.) 1270 OKONKWO ANTHONY HND BANKING & FINANCE 1271 UVWO EJOVWOKEOGHENE SCIENTIFIC OFFICER 1272 MEKWUYE, NDUBUISI ISIOMA B.SC. ACCOUNTING 1273 OKOCHA MARY B.SC. ECONS 1274 ONWUKA NOYENIM B.SC. ECONS 1275 EGWAHOR DANIEL NWAMAKA HEO (GD) 1276 OBIAZOR ISIOMA MAUREEN B.SC. SOC/ANTHROPOLOGY 1277 ODUAH A. OBIAGELI OND MASS COMM. 1278 AGBA ANDREW AZUBUIKE B.SC. LIB. & INF. SC., M. SC. LIB. & INF. SC. 1279 ONORIODE GBIGBIDJE INF. OFFICER 1280 ONOTU ROSEMARY UYEGBE B.SC. HONS GEOLOGY 1281 NWAGBOGU SARAH OGHENEBRORIE B.SC. POL. SCIENCE 1282 JUNIA NWAWOLO OKEREKE B.SC. ELEC/ELEC 1283 ANTHONY UJOMOH PRINTING OFF. II 1284 EJIROGHENE AKIRI B. ENGR. METALLURGICAL/MAT 1285 EBOKA LUCKY AWELE B.SC HONS. ZOOLOGY 1286 CHUKWUMA CHRISTOPHER IJOMA BA. PHILOSOPHY/INF. OFFICER II 1287 ONINI PEACE ONOME B.SC. (ED.) HEALTH EDUCCATION 1288 JOY OMOVIDONA AGADAIGHO BA LING. & COMM. 1289 IKEDIASHI P. C. B.ED (ENG.), DIP MASS COM. 1290 ORISEWEYINMI ONOVUGHAKPO INF. OFFICER II 1290 OGUANYASI OGECHUKWU ELIZABETH BSC ED HOME ECONS 1291 JASPRESS NENYIABA B.SC. COMP. SCIENCE 1292 ODUBOLU JOHN B.SC. COMP. SCIENCE 1293 EMIKO AWOLO B.ED POL. SCIENCE 1294 NWACHUKWU SUNDAY HND BUS. ADMIN 1295 CHUKWURAH AUGUSTINE B.SC. ACCOUNTING 1296 MARY DUMEBI ADIGWU B.SC. GEOGRAPHY & REG. PLANNING. 1297 GOERGE ONWA ERI BA ENGLISH & LITERARY STUDIES 1298 EJOH LINDA IFEANYI B.SC (HONS.) MARINE Page 26 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1299 OKONNE AWELE VIOLET B.SC. POL. SCIENCE/PUB. ADMIN 1300 KPALOBI CHIKA B.SC. PET. ENG. 1301 ABUGO KELVIN OND 100082040 1302 OKAGBARE JANET E. B.SC ECONS., M. SC. BANKING/FINANCE 1303 MAUREEN NWAJEI B.SC. ANIMAL SCIENCE 1304 ENELIM NGOZI PERPETUAL B.SC ACCOUNTING 1305 ERHUVWU ADAMS B.ED. BUS.ED./ED. OFF. II 1306 EFEIZOMOR, KENETH B.SC. (ED.) 1307 TIEMO JOUFAYE TONY B.ENGR. 1308 IWERIEBOR, BRIDGET NNEKA B.SC. PUB. ADMIN. 1309 ELUE UCHE B.A. FRENCH 1310 NWAOBOSHI, IFEANYI LLB.BL 1311 UTIEYIONE, TUOYO AMINI LLB, BL 1312 OKOROLOKOR, VIVIAN B.A. INT’L STUDIES 1313 GBARAGADA ORITSENEYE HND, ACCTS. 1314 YALAJU UWAGBANOGHO AKPOUDJE B.SC. AGRIC. 1315 EYIDE ODEWORITSE HND, BIO. CHEM. 1316 ATORIOMATSE MOSES B.A. RELIGION 1317 ODAFE ONYEKA ASST. EDU. OFFICER 1318 ANITA OGHRE ASST. TECH. OFFICER 1319 AKPOWONE ANTHONY EJAITO HND ACCOUNTING/HEO ACCTS. 1320 ONOME OGHENEGWEKI HND (OTM), CONF. SEC. III 1321 ORUBU PAUL B.ENGR. (AGR. ENGR.) 1322 UWAM UCHE JUDE INFORMATION OFF. II 1323 EMMANUELLA AJUFO OND/ASST. EXE. OFFICER 1324 AGBORIE MICHAEL UFUOMA B.SC. PHYSICS 1325 AGBADAMASHI OFUA BETTY B.SC. MARKETING 1326 MOSES AJUYAH B.SC. (HONS) BANKING & FINANCE 1327 OMASAN ORITSEWEYINWI PINNICK B.SC MASS COMMISSION 1328 OLUGBUSI, ORIS OLU B. ENG. MECH. ENGRE 1329 PESSU, EYITEMI (MRS.) B.SC BUS. ADMIN 1330 OGBARANDUKUN ERIC ESIMOKELEGEWA B. CHEM. ENGR. 1331 OGBENEYOMA IYAH LL.B (HONS,) 1332 TIOYO DIABO LL.B (HONS,) 1333 MISS OBARO KUEJUBOLA LL.B (HONS,) 1334 ONWUEGBUNE FESTUS B.SC LIB SCI 1335 OKE, HELEN EBELE B.SC. EDUCATION/CHEMISTRY 1336 APAOKUEZE BRENDA EWURE B.SC. ACCOUNTING 1337 ISIOMA EMEFIENE M.A. FRENCH 1338 ONOTU ROSEMARY UGEGBE B.SC. GEOLOGY 1339 IGENE, DANIEL EHIKHIAJA B.ENGR. MECH/PRODUCTION 1340 OGBUGOH, ISIOMA THEOPHILUS B.SC. MATHS/COMP. SCIENCE 1341 EMAKPORUENA OREVA B.SC. ECONOMIC 1342 IFITTIS, JECINTATARE BLESSING B.SC. BIOCHEMISTRY 1343 OKAFOR VIVIAN HND ACCOUNTING 1344 ODOGBOR EGUARISE ISITE B.SC. BUS. ADMIN. 1345 MADEMEZIA JOY OND BUS. ADMIN 1346 ESISIO COLLINS B.ENGR. (ELECT./ELECT.) 1347 OKEKPORO VINCENT OCHUKO B. ENGR. (ELECT./ELECT.) 1348 ORHIEN ERHIAGANOMA B.ENGR./COMP.ENGR.) 1349 MISS LULU OKAFOR B.SC. POL. SCINECE/PUB. ADMINS 1350 AGBAVWE GREGORY EJOVWOKE B.SC. ZOOLOGY Page 27 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1351 CHUKWUMAH OGBOGU B.SC. INF. TECH 1352 MALIOR ANWULI HIGHER TECHNICAL OFFICER 1353 OTIGBA, CHINEDU JOSEPH OND BUS. ADMIN 1354 OKOGU IKECHUKWU P. INFORMATION OFFICER II 1355 MOKOGWU, JOSEPHINE IFEOMA BA HONS. (HISTORY) 1356 EVELYN AKAWE B.SC. BUS. EDUCATION 1357 JEGBEFUME CHUKS KINGSLEY BA 1358 OBIAMIWE RITE NONYEM NCE BUS. EDUCATION 1369 ANDREW OGANA FISHERIES OFFICER II 1360 ADUDU, ONYEDIKACHUKWU AWELE B. SC. GEOLOGY 1361 OMOKO NNAMAKA DAISY B.A. LINGUISTIC 1362 EMMANUEL C. MOHANYE HND MARKETING (PGD, MGT.) 1363 ANIBOR RITA ALERO COMMUNITY DEV. OFFICER 1364 IJEOMA GEOGINA MOSIERI HND MARKETING, MBF 1365 THERESA OSAFILE NCE (ID. NO.100051276) 1366 OKOLUKO SYLVESTER HND MASS COMM. 1367 ENGR. E. KELLY UCHE B.ENG. (CHEM./ENG.) 1368 EGBINE ODEZI B.SC. CHEMISTRY 1360 AVHURHI OMAMOYOVWI CHRISTOPHER BA (MASS COM.) 1370 UTI CHINEDU EDUCATION OFFICER II 1371 IKEDIASHI C. PUAL B.SC. SOCIOLOGY 1372 BARR. C. OKPALA AMBROSE LLB (LAW) 1373 ODIBELI PAMELA EJIRO B.SC. MICROBIOLOGY 1374 ALIGHODA ANTHONY EWOMAZINI B.SC. BUS. AMIN. 1375 OKUNDANI EMMANUEL B.SC. ACCOUNTS 1376 MAXWELL NWAKAJI HEO (ACCOUNTS) 1377 BOLOKOR OVO B.SC. BUS. ED. 1378 AGBEYI KELLY B.SC. COMP. SCIENCE 1379 OKUNZUWA O. SAMUEL HND ELECT. 1380 ROBERT KEVWE SOKPO B.SC. GEOLOGY 1381 IYESELE DAVID CHIKA B.SC. PHYSICS 1382 EBO CHRISTOPHER B.SC. CORP. ECONOMICS 1383 OKOLIE ANTHONY FRIDAY B.SC. BUS. ADMIN. 1384 EMUDIANUGHE OBAKORE LAWSON B.SC. POL. SC. 1385 EVELYN OKOH ASSIT. EDU. OFFICER 1386 MOGBEYIEREN ROMEO B.SC. ECOSTAT 1387 AYORO C. ONOME B. ENG. (CIVIL) 1388 AKPOYIBO OMAKAINO VIVIAN HND, BUS. ADMIN. 1389 EZIE MICHAEL AGHOGHOVIA HND. ACC. MBA 1390 ALLEN O. OGBODU MSC (ARC.) 1391 ENEMA GODSTIME B.SC. POL. SC./PUB. ADMIN. 1392 EDAFEGHWA OGHENEKEVWE B.SC. GEOLOGY 1393 OGUNJE POLO KELLY B.SC. BUS. ADMIN. 1394 OMONIYI ONORIODE THEOPHILUS B.ENG. ELECT. 1395 UDOKA ADIWE INFORMATION OFFICER II 1396 UWAJAHA VICTOR HND ACCOUNTANCY 1397 OGOGO CHUKWUDI VALENTINE B.SC. MATHS 1398 OMAMINIOVO FRANK B.SC. BUS. ADMIN 1399 OFA AGHOGHO B.SC. POL. SCIENCE 1400 EKASHILI RITA CHINEDU B.SC. (PUB. HEALTH) 1401 YEKO FRANK B.ENG. METALLURGY 1402 OLUDEWA EYITEGHA B.ENG. MECH. ENG. Page 28 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1403 EZIM LINDA BA. REL. EDUCATION 1404 OBOH CLIFFORD OGHENERUEMU B.SC. BUS. ADMIN. 1405 OBODOECHINA O. GEOGGREY B.SC. (HONS.) BIOCHEMISTRY. 1406 OKONO EMAMEZI HND, CIVIL ENG. 1407 AMREDE OBRUCHE HND COMPUTER SCI 1408 AGEINERE CHESTER B.SC. LIB & INF. SC. 1409 OTOBO GODSPOWER WILLIAM HND, BUS ADMIN. 1410 ONOKPASA EMUEJEVOKE T. MECH. ENG. 1411 EBUNU OLISEMEKE B.SC. POL. SCIENCE 1412 IDU THEOPHILUS HND OFFICE TECH. MG. 1413 AKPODONO A. ENDURANCE B.SC. BUS. ADMIN. 1414 JANE AWERE UKAH M.SC. FIN. SERVICE RISK/OPER. 1415 UDOMA PRECIOUS B.SC. ECON. 1416 ACHEBO HENRY B.EDU ADMIN. 1417 ARUKAROHA JOHN KENNEDY B.SC. MARKETING 1418 UGBEH C. CLETUS OND ACCOUNTS 1419 UZOMAH ANTHONY IJEOMA B.SC. MARKETING 1420 BENEDICT NDUBUISI NWAOKOLO B.SC. COMP. SCIENCE 1421 ANYAFULU IKECHUKWU ANTHONY B.SC. EDUCATION 1422 KURUME O. BENJAMIN B.EDU. (BUSINESS) 1423 NMOR CHUKWUEMEKE FELIX B.SC. (ACCOUNTING) 1424 UWADIBIE IFEYINWA ESTHER B.SC./ED.LLB SCIENCE 1425 OGBUE ISIOMA PRISCILIA B.SC./ED. BUS. EDU. SEC. OPTION 1426 IKIE VIVIAN AKPEVWEN INFORMATION OFFICER 1427 OGHENEOCHUKO ERHIVWOR B.SC. (HONS.) HUMAN ANATOMY 1428 NKEONYEILO KENNETH MECH. ENGINEERING 1429 ODEBOSHI IFEANYI B. ENGL. ELECT/ELECT ENG. 1430 ONYINYE VALENTINA ADIGWE BA (HONS.) ENGLISH 1431 OMOTE C. OREVOGHENE HIGHER TECH. OFFICER 1432 ANYAFULU IFEANYI JUDE HND BUS. ADMIN 1433 ICHEKOR VIVIAN OMAMUROMU B.SC. SOC. & PSY. 1434 GBEGBAJE ANDREW TEROGOGO B.SC. (ACCT.) 1435 FAITH AIGBEBEMEN B.SC. ACCOUNTS) 1436 OMOBA GOODLUCK B.SC. (AGRIC.) 1437 MACAULEY OGBENEKORO MACSON B.SC (BUS. ADMIN.), MSC MKT. 1438 AMREDE AGHOGHO BARNABAS B.TECH Q/S 1439 ONOEFEJEVWE AKPOROBOR ALEXANDER B.SC. IND. CHEMISTRY 1440 MR. JAMES OTOBO MBA (BUS. ADMIN.) 1441 AGBA ABRAHAM OKEME HISTORY/INT’L STUDIES 1442 REGHA IGBESIRI O. HISTORY/INT’L STUDIES 1443 OKOKOYOH HENRIETHA I. LANGUAGE/LINGUISTIC 1444 NMOR EMMANUEL I. HISTORY/INT’L STUDIES 1445 TORULOLO LOVE OFERE POL. SCIENCE 1446 OKPEH OVIGUE MARYANN LANGUAGE/ LINGUISTIC (URHOBO) 1447 EDAFEJIERE OGBENEGUEKE ENGLISH/LITERARY STUDY 1448 ANTHONY EDDOH PROGRAMME ANALYST 1449 ENWELIKWU RITA C. THEATRE ARTS 1450 OGHOMIEJE BLESSING ANATOMY 1451 EGBOH UKA COMPUTER SCIENCE 1452 EDUVWIE NYEROHWO AVI HISTORY/INT’L STUDIES 1453 AKPOMIE AGHOGHO MARY THEATRE ART 1454 OLISA VALENTINE BUSINESS ADMIN Page 29 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1455 ASAKUNIH ONOME THEATRE ART 1456 LIPPY JONATHAN TORITSEJU B. ENGR. (ELECT./ELECT.) 1457 AMADEDON CLEMENT T. HND (MARKETING) 1458 ADARERHI NICHOLAS B.SC. BIOCHEMISTRY 1459 EBIYE NDUBUISI JERRY HND (MARKETING) 1460 ERERIEWENE NICHOLAS EJIRO B.SC. POL. SCIENCE 1461 AKPERI HOAN ORODE B.A. (FINE ART & DESIGN) 1462 ONAKPASA BERNADETTE B.SC. BANKING/FINANCE 1463 ANAZIA JUDITH ONYEKA B.SC. BOTANY 1464 OKPARA TIVERE EMMANUEL B.SC ED. (POL.SCIENCE) 1465 OKWUOKENYE LOVETH BA FRENCH 1466 ODIETE KESIENA E. Y. MRS. B.SC GEO./REGIONAL PLNG. 1467 MONYE FRIDAY C. HND ACCOUNTING 1468 TEBEFIA EFEKEMO B.ENGR. (MECH/PRODUCTION) 1469 AMAECHI IWEGBU ASST. EDUCATION OFFICER 1470 EMMANUEL OGUMA BA ENGLISH/LIT. STUDIES 1471 BABAPERE EMO CHRISTOPER B.SC. (MECH/PROD. ENGR.) 1472 OLISEDEME CHUKWUKA B.SC. INDUSTRIAL CHEMISTRY 1473 JOY ENAIKHIMION FUNKEKEME B.SC. PUB. ADMIN 1474 FLORENCE UFUOMA EFENADOR B.SC. ACCOUNTING/FINANCE 1475 ODHOMO MONDAY BSC MARKETING 1476 IDOGHO TEMA JACOB B.SC. SOCIOLOGY 1477 DR. AKANIGHA BERNARD MB, BS, B.SC. (HUM. ANATOMY) 1478 OKOROMOBA JENNIFER HND (COMP. SCIENCE) 1479 MARYAM EMAKPOR HND INT’L RELATIONS 1480 EGWUTOZIAN CHINWE KATHERINE B.SC (BOTANY) 1481 EDAH JOSEPH AKPESIRI B.A. ENGLISH/M.A. 1482 ABBA R. JOY P.HD STUDENT 1483 NATHANIEL I. OKOH B.SC. (ECON./STATS.) 1484 ONWUGBENU CHUKWUDI B.SC. GEO/MINNING) 1485 NWEABICHI NKECHI EVEREST HND ACCOUNTING 1486 OKONJI NGOZI TINA B.SC. (SOCIOLOGY) 1487 IGUMA EWERE VIVIAN B.ED (NURS./PRY.ED.) 1488 ONYEKA ALELE B.SC ENGINEERING 1489 AGWERE EMEREBOGHENERUO HOPE B.SC BANKING AND FINANCE 1490 OWOMA EDEWOR SHEDRACK B.SC. ACCOUNTING 1491 ODEBALA ERHOMUNE NELSON B.SC. P. SCIENCE 1492 GLADYS AGBAIKE OND ACCOUNTING 1493 OSSAI CLEMENT BSC. BANKING & FINANCE 1494 EZEM LINDA AMAKA BA (ED./CRS) 1495 NELLY CHIDI NCE SPECIAL EDUCATION 1496 ALIAGWU NICHOLAS NGOZI HND MASS COMMUNICATION 1497 EHIMARIOR NWACHUKWU SUNDAY B.SC ACCOUNTING 1498 OMOGHOETE MAUREEN BUWA B.SC. HEALTH EDUCATION 1499 ONYINLAIYEFE AKPOBOERE OKOH B.SC BIOCHEMISTRY 1500 OFUASE OKOLOR UCHE B.SC MATHS/STATISTICS/COMP. 1501 OGHENEFEJIRO UZUAZORARO O. B.SC. LINGUSTICS 1502 VERONICA OGHENEVIOMEZE HND MASS COMMUNICATION 1503 JEDE ARIORITSEBAFOR HND ELECT/ELEC. ENGINEERING Page 30 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng KENNEDY 1504 OKOKPUJIE O. ORITSEOGBEMI HND ACCOUNTING 1506 IYINBOR PAULINE OGOCHUKWU B.SC. BUS. ADMINISTRATION 1507 PATIENCE OMONIGHO OWHORE B.SC. COMPUTER SCIENCE 1508 ROSEMARY EFEOGHENE ONYEKE B.SC. EDUCATION 1509 VICTOR AMAGIYA NCE INTEGRATED SCIENCE 1510 OKOLIE RITA NCE SECRETARIAL STUDIES 1511 OKOYE FRANK B.SC. HISTORY/INT’L STUDIES 1512 OMAGBEMINOYE JULIET BUWA OND MASS COMMUNICATION 1513 AWHIN MARHIRE KENNETH B.ENG. AGRIC/BIORESOURCES ENG. 1514 BEBE EVANS EWESIRI HND PUBLIC ADMINISTRATION 1515 NZIE ONYEISI B.SC. BUS. MANAGEMENT 1516 PREYE GHOMORAI B.SC MARKETING 1517 ACHA MERCY ENIFOME HND BANKING & FINANCE 1518 EMUOBONUVIE ABADA F. NCE ACCOUNT 1519 ONOME OHWOFADA BSC MANAGEMENT SCI 1520 BEKE-AKPO OPUOFENI ENVIRONMENTAL HEALTH TECHNICIAN 1521 ASUFI OLISA OND CIVIL ENGR. 1522 ANABEL IGBUKAN .A. HND ESTATE MANAGEMENT 1523 HARRIET IKEWUN B.SC PHYSICS 1524 ASIWE .V. PROMISE NCE COMPUTER SCIENCE AND ECONOMICS 1525 UCHENWE IJEOMA ROSEMARY (IGWOKU) B.SC. MARKETING 1526 ARUORIWO PROSPER EDHEKA NCE GEO/ECONOMICS 1527 DOROTHY E. AGBUDE B.A. ENGLISH 1528 ABIGAIL IJABOR NCE HOME ECONOMICS 1529 ENWEFA MABEL MRS BA(ED) NURSERY & PRI EDU 1530 GEORGE AGBAKWUDO HND OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT 1531 NWAEJIDO LAURETTA B.ED ENVIRONMENTAL PROTECTION & WASTE MANAGEMENT 1532 EBOH OCHUKO .E. NCE BIO/CHEMISTRY 1533 KABI MABEL BSC. ED (ECONS) 1534 UJOMU NWABUEZE B.SC COMP. SCIENCE 1535 ESEOGHENE CHIADIKA B.A MASS COMM. 1536 OMO-ODUDU UFUOMA BSC. LIB. INFO. SCIENCE 1537 IBIRI PETER OVUAKPORIE B. TECH MICROBIOLOGY 1538 MERCY OKPOLUA BSC. ACCOUNTING 1539 HARRISON EKWERIGBE BSC. AGRIC ECONS. 1540 EBENUWA AUGUSTINE IKEMEFUNA BSC. URBAN & REGIONAL PLANNING 1541 AGOLO, O. CYRIL HND CHEM. ENGR. 1542 OSADEBE ERNEST CHIKA BSC. COMPUTER SCIENCE 1543 MRS. JOY UREZI AGADAIGHO B.A. LINGUISTICS 1544 AZUKA ACHIM RITA BSC. ACCTS. 1545 UGORUME MOSES BSC. INDUSTRIAL MATHS 1546 AGOLO, C. AUGUSTINA HND OFFICE TECH. & MGT. 1547 IGWEBIKE JUDE B.SC. ACCOUNTANCY 1548 AGHOLO, I. (MISS) LLB, BL. 1549 OSOMJIE, PATIENCE NCE 1550 AROTURE EFEMENA LLB, BL 1551 AGBORO, ESE BSC ACCTS Page 31 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1552 ENUENWUGU CHIOMA HENRIETTA B.SC. SCIENCE LAB. TECH 1553 UGEGELI, OGOCHUKWU B.SC, PUBLIC AND COMMUNITY HEALTH 1554 CHISUNNUM, CHINWE JOY B.SC. (ED) SOCIAL STUDIES 1555 EDUMO-BELLO, JOSEPHINE B.SC (ED) ECONOMICS 1556 OKONOBE, ODIAKA GOERGE B.SC. ACCOUNTING 1557 OKEI, UGOCHUKWU KINGSLEY B.SC ECONOMICS 1558 OKOYO, UVIE B.SC. ACCOUNTING 1559 OFEKEZE, EVI AFAMEFUNE B.SC PHYSICS OPTOMETRY (OD) 1560 JAHO, DAVID OGHENEWUVIE LLB, BL. 1561 GODSTIME E. ODOGU HND PUBLIC ADMIN. 1562 IWEALOR, JOSEPHINE HND BUS. ADMIN & MGT. 1563 ONOGORO, ANWULIKA - 1564 OKUBOR, BLESSING - 1565 OSOGBUE, FLORENCE HND (MARKETING) 1566 INONOJE, GLADYS NCE 1567 OKOLO GLADYS B.SC (ED) NURSING & PRIMARY) 1568 UCHEBENU, NEWTON B.SC (ECONS) 1569 ONYEOGO, ULOGWA SOLOMON B.SC (ACCOUNTS) 1570 OBIEKE ANWULI DRUZELLA B.A. (ENGLISH) 1571 OSALUWE KINGSLEY CHIJIOKE HIGHER NATIONAL CO-OPERATIVE ECONS & MGT. 1572 ONADJE EMUOBO BA 1573 OGAH FAITH HND ACCOUNTING 1574 EHIMA, MICHEAL GBORI B.SC BUS. ADIM 1575 NWANGUGU, VICTORIA NNEKA B.SC. MARKETING 1576 ALLANAH, IFEANYI ELIAN B.SC BANKING & FINANCE 1577 OKOH, NANCY UCHE B.SC SOCIOLOGY 1578 ELOHO, ABADA B.SC AGRIC 1579 OLODI ELOHOR JENNICE B.SC ECONS 1580 EKAEZE, AZUBUIKE 1581 ENUMAH, MARJORIE 1582 OGBUGO, F. KINGSLEY LLB, BL 1583 AGOLO, BENNETH C. BED GUIDANCE * COUNSELLING 1584 UDOKA IROH B.SC BUS. ADMIN. 1585 EFEVWERHA, O. MARIAN (MRS.) B.SC HUMAN ANATOMY & CELL BIOLOGY 1586 AMOKWU, PETER 1587 AGHWADOMA, ESIRI 1588 OTUYA, ELOHOR EDITH B.SC ED GUIDANCE /COUNSELLING 1589 NWADISHI, CHRISTOPHER NDUDI B.SC. ACCOUNTING 1590 OGBOVOH, EVELYN B.SC BUS. ADMIN 1591 AGHANTI, KESTER CHUKWU HND STATISTICS 1592 NWOSU, EVAN NDIDI B.ED GUIDANCE AND COUNSELLING 1593 ESONWUNNE, JULIET NDIDIAMAKA B.SC BUS. ADMIN 1594 IWEZE, PHERAMARIA EZIAMAKA B.SC. (ED) ECONOMICS 1595 ESHEMITAN, OGHENETEGA B.SC (ED) SOCIAL STUDIES 1596 ENGR. ATALOR NGOZI DEBORAH BENG (MECH) 1597 AKAEZE, VIOLET NKECHI B.SC AGRIC 1598 OKEI, FELIX B.SC. GEOLOGY 1599 OSSAI, CHUKWUNALU AUGUSTINE B.SC. ACCOUNTING 1600 EKE, DEBORAH B.SC BUS ADMIN 1601 OKPOMO, PEGGY B.SC. BUS ADMIN. 1602 EKPO, INFLUENCE UKPESIRI HND ENVIRONMENTAL MGT. 1603 UGBOKA, O. MARK B.ENG (ELECT) Page 32 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1604 ISHAKA, ERERHIMERIA B.SC. GEOLOGY 1605 OGHWEGHA, EFE- UVHIEME HND ACCOUNTING 1606 ISHAKA, KINSLEY EFE HND BUS. ADMIN. 1607 AKPOVIRI, UYOYOU B.A THEATRE ARTS 1608 ADAVORE, ANDREW UFUOMA HND (MECH.) 1609 OKUSHI, GIFT OND MASS COMMISSION 1610 UGBOMAH, SOLOMON CHINEDU HND AGRIC ENGR. 1611 OSAGIE, FRANCISCA NWAOFE NCE ACCOUNTING 1612 OLISE NZEFILI BSC PSYCHOLOGY 1613 EMORDI IFEANYI JUDITH B. ENG (CHEMICAL) 1614 OLADIPO ANTHONIA UJU B.SC. POL. SCIENCE 1615 AGHWADOMA, ESIRI MAMOKE B.SC. ARCHITECTURE 1616 ODIA, MARVIS M. (MRS) OND (BUS. ADMIN.) 1617 ODAI, EDITH O. NCE (ACCOUNTING) 1618 MORDI, KANAYO (MRS) NCE 1619 ORODO IKECHUKWU EMMA B ENG ELECT 1620 OKIGALA, UCHE B.SC. GEOGRAPY 1621 OKIGALA UGOCHUKWU MOSES B.SC. COMPUTER SCIENCE 1622 BENIN OTHUKE BENSON B.SC. MARKETING 1623 JIMOH, SAMUEL HND (BUS. ADMIN.) 1624 AMALI RACHAEL NDIDI B.ED (ADULT EDU) 1625 URHOBOTHA MIRABEL HND (PETROLEUM PROCESSING ENGINEERING 1626 MONYEM, MAUREEN NCE 1627 OMORDIA R. ONYEKA B.SC. BUSINESS ADMIN 1628 ORU, OMOSIONI LLB, BL 1629 OKIEMUTE NORA CHUKWUSA B.SC. (BANKING/FINANCE 1630 OYEVWIKIGHO, ATADELE HND (BUS. ADMIN.) 1631 OKOCHA, FRANCA DUMEBI (MRS) B.A. (FRENCH) 1632 EGORUPHIERWE, CLEMENTINA OTEGA B.SC. LIBRARY & INFO. SCIENCE 1633 AGWATULU, FAVOUR NCE 1634 EDEKI, OGHENEOCHUKO HND (BUS. ADMIN.) 1635 AJIGHEVI, SIMEON HND (BUS. ADMIN.) 1636 IFEMENI, ANEKE LEBUSTINE B.ED (GUIDANCE & COUNSELLING 1637 OBARHUA, GODSPOWER ALEX B.SC. (ECONS) 1638 IJEH, PERPETUAL OBIAGELI B.SC. GEOGRAPHY & METERELOGY 1639 OGOR, IFUNANYA ELIZABETH HND (SECRETARIAL STUDIES) 1640 IGBUTE, PETER IBEGBULEM B.SC. (ACCOUNTING) 1641. OGBE, ONYINYE CYRIL B.SC. INDUSTRIAL CHEMISTRY 1642 OKONYE, RITA NNEKA BLS EDUCATION 1643 UJIRI, CELESTINA UJIRO B.SC. PHARMACOLOGY 1644 OJEI, GLORY B.SC. URBAN AND REGIONAL PLANNING 1645 AKRA, EDODO JOSEPH B.SC (AGRIC. ECONS) 1646 OKOLIE BLESSING HND (SECRETARIAL STUDIES) 1647 ATUNUEZI, OBARO B.SC. (BUS. ADMIN.) 1648 ABEH, LEWIS IGWEBIKE B.A. (ED) 1649 OGBE, EKENE HND (ACCOUNTING) 1650 EBOAGWU, EBERE CHRISTY B.SC. (SOCIOLOGY) 1651 MISS RHODA, D. URUESHONE B.SC. GEOGRAPH AND ENVIRONMENTAL MGT 1652 IDIMAH ANTHONY CHINEDU B.SC. (ACCOUNTING) 1653 OKOH FELIX B.SC. ED LIBRARY & INFORMATION 1654 FEJOKU HENRIETTA HND (BUS. ADMIN.) 1655 ITEYERE VICTOR ONORIODE NCE ENGLISH/POLITICAL SCIENCE 1656 OKPOMO EVUARHERUE PEGGY B.SC. (BUS. ADMIN.) Page 33 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1657 MAIDOH THEOPHILUS B.SC. SOCIOLOGY 1658 UZORKA AFAM B.SC. PHYSICS 1659 AGBUDE UFUOMA SARAH B.ED PHYSICAL & HEALTH EDU. 1660 ULEBE AKPOGHENE JOHN B.SC. (ACCOUNTING) 1661 OBI PARADISE B.SC. (ACCOUNTING) 1662 EJI EGENE AGHOGHO NCE BUS. EDUCATION 1663 AWANA MOSES KEMEMOPIYA B.SC. PUB. ADMIN. 1664 AZAH BEATRICE MRS HND SEC ADMIN 1665 OGECHI BENYEOGOR B.SC. (ED) SOCIAL SCIENCE/ECONOMICS 1666 EBIKABO-ERESMITH-OZUGBO B.A. ENGLISH & LIT. STUDIES 1667 ASHOKO NNEKA EMMANUEL B.SC. GEOLOGY 1668 IMONIERO THEODORA N. B.SC. (BUS. EDUCTION) 1669 OGBE TOSAN PETER B.SC. AGRIC. ECONS 1670 CHWUKEE NGOZI R. B.SC. MASS COMM. 1671 UMUKORO I. AMOS B.SC. INDUSTRIAL CHEMISTRY 1672 CHUCKS FELIX AWOLO B.SC. HUMAN ANATOMY 1673 ENGR. EFE AKANIGHA B.SC. MECHANICAL ENGINEERING 1674 ONYEMETEM JOY U. B.SC. BUS. ADMIN. 1675 OGBODU JONATHAN B.SC. ACCOUNTING 1676 AKPOKWAYE O. HELEN B.TECH. (AGRIC) 1677 OMAGBEMI BEATRICE OMANUMINOGHO B.SC. BUS. ADMIN. 1678 IDIGE, BRIGHT IDIGE HND (COMPUTER SCIENCE) 1679 ONYEMULU, BLESSING CHUKWUENEKU B.SC. (ECONS) 1680 OSUMILI CHIJIOKE B. AGRIC. 1681 OSSAI, IFEOMA EDITH NCE 1682 FELICIA ONOVABIRHI (MRS) B.SC. FISHERIES 1683 ORIOKO, OGBOTU CHRISTOPHER HND MECH. ENGR. 1684 MRS SUSAN ONYINYE NWAODUA B.A. INT. STUDIES/DIP. 1685 DR. (MISS) AKPOGHENE OGHENEKEVWE B.PHARM, D (PHARM.) 1686 ORITSEJAFOR O. ANDERSON B.SC. MARINE BIOLOGY 1687 ELOHOR OROBURIE UKPEDOR B.SC. CHEMISTRY 1688 OLOLOBOU TOUMINE PRUDENTINA LL., BL. 1689 NEENE EDIRU B.SC. ECONS, M.S.C. 1690 OTUBUERE MAVIS OMAVUAYE B.SC. BANKING/FINANCE 1691 OHWOKEVWO PRINCE SIAKPERE B.ENG. (MECH. ENGR.) 1692 NMAKWE MARTIN O. B. (HONS.) SOCIOLOGY 1693 EZINWAKAEGO NDILI AYAUNOR B.A. MASS COMM. 1694 TERERE JIMMY AGBAGBARA B.SC. ENGR. (COMP. ENGR.) 1695 TOBORE EDEMA B.SC. MICROBIOLOGY TECH. 1696 MARGARET NKECHI UMEANA B.SC. BIOCHEMISTRY 1697 KENNEDY KEMAZIOKAKPO KEMASUODE NAT. DIP. (ELECT/ELECT) 1698 MRS MARTINA ADANKWO AZUANI B.SC. LIB./INT. SCIENCE 1699 MRS MAUREEN IFENYINWA ORUGBO SC. ZOOLOGY, M.SC. ZOO. 1700 EDIRIN E. OGAGIFO B.SC. STAT. 1701 MRS ALAYEFE AGBONIFO B.SC. PUB. HEALTH 1702 MELVIN DADEFEYI UMUZE B.SC. (ECONS.) 1703 DEBORAH ELO OKOGBA B.SC. PSYCHOLOGY 1704 EMEKA OKWUONE B.SC. BUS. ADMIN. 1705 OSHEVIRE M. B.A. EDUCATION Page 34 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1706 EVUARHERHE PATRICK HIGHER TECHNICAL OFFICER 1707 HARRISON BOLUM NKENCHOR B.SC. IND. REL./PERSONNEL MGT. 1708 MRS ANGELA IZIEGBE ANAZIAH B.SC. (HONS.) ECONS. 1709 OKOGBE EMAMOKE FRANK B.T. (WATER RESOURCES, GRIC./FISH 1710 OGANWU JUDITH EYIUCHE B.SC. (ED.) BUS. MGT. 1711 MR. DESMOND NDI OJEI B.SC. (EDU) 1712 MISS ARUBAYI ARUORIVWO B.ED. (POL. SC./ED.) 1713 EDJEMERE JOY EDIRINVERERE B.SC. BIOCHEMISTRY 1714 OKPU NYEROVWO MITCHELL B.SC. ECONS/STAT. 1715 ANYAOKEI SAMUEL B.SC. ECONS, M.SC. ECONS. 1716 HILDA N. MOETEKE B. TECH/PROJECT MGT. TECH. 1717 MARIA MIEBIBO NHD MASS COMM 1718 MRS HAPPY SAJERE COMM. DEV. OFFICER 1719 MRS FAITH CHINEDU WILSON HND ACCOUNTING 1720 NTAKA CHUKWUKA ENELUWE HND (MARKETING) 1721 ABUTOR ELOHOR B.SC. CHEMISTRY EDUCATION 1722 MUKOLO PETER EZE B.SC. AGRIC. 1723 IROH FRANK UDOKA HND BUS. ADMIN. 1724 NWAOSU ANTHONA ONYISI B.SC. BUS. ADMIN. 1725 OWELLE ROSE OMENOGOR HND BUS. ADMIN. 1726 NWANI IFEANYI MARY B.SC. BUS. ADMIN. 1727 AKPALA FRANCA HND TECHNOLOGY MGT. 1728 MONYEM I. RACHEAL B.SC. SOCOLOGY 1729 ACHA CHIOMA B.SC. BUS. EDU 1730 OGWAFOR ANWULI JOY HND SEC. STUDIES 1731 OJINJI BENJAMIN OND ENGR. 1732 EBINUM LUIS CHUKWUNEDUM B.SC. MECH. ENGR. 1733 MUDIAGA ODAFE B.SC. POL. SCI. 1734 ETUNIM KINGSLEY B.SC. ED. MATHS 1735 OLISANYEM FRANCIS OND BUSINESS ADMIN 1736 OGBORO PAUL BSC ANIMAL & ENVIR 1737 OKAFOR EMMANUEL HND BUSINESS ADMIN 1738 UBOGU OGHENETEGA B.ED. 1739 ENDURANCE EDOGHOR B.SC. ACCOUNTING 1740 OBOFONI R. OGHAGBI 1741 BRIGHT OKORIE 1742 IFEOMA HELEN RAPU 1743 HARRIET OKOMOBA B.ED. 1744 SELEKE-ERE TITIY NCE 1745 ARANSI RASAKI CHUKWUTEM B.SC. ANATOMY 1746 SYLVIA VIVIAN DUGBERE HND 1747 OTOMOFA OBOKPARO HND 1748 MRS SARAH ELUEM B.SC. AGRIC. 1749 RITA KARENUWALE B.SC. ACCOUNTS, MBA (BUS. ADMIN.) 1750 NWUZU PATRICK B.SC. POL. SC. 1751 UGBOH NKECHI HAPPY B.SC. COMPUTER SCIENCE 1752 ORITESEMAIYE DOTTIE 1753 LUCKY OGHARANDUKUN 1754 QUEEN ANSAH 1755 RAPHAEL ONOFUMAKPOR 1756 CHIKA JELI 1757 ORANYE, ISIOMA JENNIFER B.SC. BUS. ADMIN. 1758 EKWUBI, CYNTHA CHIBUZOR B.SC. PUBLIC ADMIN. 1759 AGHULOR, JOY OND BUS. ADMIN. 1760 EBIE, ISIOMA TINA B.SC. ACCOUNTS 1761 EKOMAYE, HOPE B.SC. MICROBIOLOGY 1762 OGUM OGOCHUKWU STANLEY B. SC ELECT/ELECT Page 35 of 35 Delta State Civil Service Commission | All right reserved Copyright 2015 | www.deltastatecsc.gov.ng 1763 NKEM EGUNATUM B. ED ` 1764 JUDITH EKEH B. ED 1765 MOYEM MAUREEN NCE 1766 EMASOGBE BRORIE ISAAC BSC. ACCT. 1767 NWANNE NWAOZOMUDOH BSC 1768 OKONKWO ESTHER HELEN HND CIVIL ENGR 1769 ASHANA MAGDALENE ND ACCOUNTING 1770 JEGBEFUME CHUKS K. BSC 1771 ONYEKESHINI OLIE ISIOMA B B.ED GUIDANCE & COUNSELLING 1772 OKOCHA IKE BSC EDU 1773 OKONKWO NWAKAEGO HND 1774 OKWUOKENYE SMART BSC PUBLIC ADMINISTRATION &LG STUD 1775 OMORDIA ISIOMA LEONARD BSC BIOCHEMISTRY 1776 SAMEDE VICTORY B. ED 1777 ADAGWA MIRACLE GODWIN B. ED 1778 ADUGBO, GRACE LLB, BL 1779 OKPARA, VERONICA BSC 1780 MISS RITA OKWALI NCE 1781 SUNNY AGBEYEKE B. A 1782 MRS. EBENUWA, F HND (ACCOUNTS) 1783 AGHEDO CONSTANCE BSC MICROBIOLOGY 1784 DAYI RUTH 1785 MAYUKU OMAGHOMI HND (BUS ADMIN) 1786 EFIANYA NWAKAEGO B. A. (ENGLISH) 1787 ENUMA MARJORIE BSC BANKING & FINANCE 1788 CHIANUGOR, VINCENT IKEM HND ELECT/ELECT 1789 CHIANUGOR, LOTOGOR CHRISTABEL BSC ENVIRONMENTAL SCIENCE 1790 WHISKY EROWO BESTER BSC. BUS ADMIN 1791 OSUNDE OSAIREMEN BSC. BANKING & FINANCE 1792 DENDUOMO, VIVIAN NCE 1793 OROVIKE CHANOMI I. B. (ED) MATHS 1794 ANIGBOGU GEORGE CHUKS HND 1795 ANOCHIE O. CYRIL BSC ELECT ENG 1796 NWOKENYE EWERE VERA LLB., BL 1797 EFE AGAKON K. BSC HISTORY & INTERNATIONAL RELATIONS 1798 AVWEROSUOGHENE EJEFIL BSC ED 1799 CHARITY OMONI BSC BUS ADM 1800 FRANKLIN NWAOBI BSC SURVEY 

    -----------------
    • Blogger Comments
    • Facebook Comments

    0 ADD COMMENT:

    Post a Comment

    Add Our BBM PIN For Instant Updates : BB PIN:53182C9D


    WE LOVE COMMENTS, POST A COMMENT

    Item Reviewed: FULL LIST : DELTA STATE CIVIL SERVICE COMMISSION RECRUITMENT INTO THE DELTA STATE CIVIL SERVICE SHORTLISTED CANDIDATES Please find below, the shortlist of candidate Rating: 5 Reviewed By: Olaniyan Tosin
    Scroll to Top